Jazda w terenie quadem, choć nie jest tak skomplikowana i trudna jak jazda motocyklem, to niedoświadczonemu jeźdźcowi może sprawiać trudności. Najważniejsze są dobre nawyki, które warto wdrażać już od pierwszych chwil. Jak bezpiecznie jeździć quadem, jaką pozycję zająć, czego nie wolno, a co trzeba robić – pokazuje i tłumaczy Jacek Bujański – najlepszy specjalista od quadów w Polsce.
O co chodzi z tymi wszystkimi homologacjami? Jak zarejestrować quada? Jako pojazd samochodowy inny, czy może na ciągnik rolniczy? Czy możliwa jest rejestracja quada bez fabrycznej homologacji? Te i inne zawiłości wyjaśnia Jacek Bujański, czyli żywa legenda polskiej sceny quadowej!
Użytkownicy jednośladów z silnikiem dzielą się, upraszczając, na dwa typy – tych którzy jeżdżą motocyklami oraz tych, dla których istnieją tylko skutery. Otóż Kymco AK550, choć jego nadwozie jest iście skuterowe, prezentuje rozwiązania konstrukcyjne z gamy tych tych zarezerwowanych do tej pory dla motocykli.
Projekt Lato to możliwość testowania motocykli w zupełnie innych okolicznościach przyrody. Prezentacja modelu w porcie rybackim we Władysławowie? Proszę bardzo! Benelli Leoncino przyjechał do nas do Trójmiasta i bardzo dał się polubić. Poznajcie ten świetny i niedrogi pojazd na kategorię prawa jazdy A2.
Honda CB 1000R została zaprezentowana w poprzedniej wersji dokładnie 10 lat temu. Śmiały, europejski design, monowahacz, silnik od CBR1000RR sprawiły, że motocykl ten stał się obiektem pożądania wielu motocyklistów. Czy model na 2018 rok, znowu ze śmiałym, nowatorskim rzekłbym wręcz, designem zrobi zamieszanie na rynku? Miałem okazję solidnie pojeździć tym motocyklem przez tydzień Hondy podczas Projektu Lato. Oto co uważam na jego temat…
Africa Twin w nowym wcieleniu ukazała się w 2016 roku. Przez samą konotację z legendą była już niby skazana na sukces, ale w wyniku tego poprzeczkę oczekiwań miała zawieszoną również bardzo wysoko. Okazało się, że model ten trafił w gusta użytkowników i nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Poznajcie Africę Twin w wersji Adventure Sports DCT na rok 2018.
Do redakcyjnego laboratorium trafił SYM Cruisym 300i, czyli budżetowy skuter średniej klasy pojemnościowej. Postanowiliśmy rozłożyć go na czynniki pierwsze i sprawdzić, jakie oferuje wartości użytkowe a także czy zwyczajnie jest wart swojej ceny.
Do redakcyjnego laboratorium trafił maxiskuter z cechami turystycznymi o wyjątkowo obiecującej cenie. Sprawdzamy jego dobre i słabe punkty, a także relację ceny do wartości użytkowej. Oto SYM Maxsym 600i.
Do redakcyjnego garażu trafiła Yamaha MT-09, motocykl który testowaliśmy wcześniej i bardzo polubiliśmy. Model jest ewolucją poprzedniej generacji. Na czym polega face-lifting i czy wyszedł na dobre temu seryjnemu, japońskiemu streetfighterowi? Już odpowiadamy.
Do redakcyjnego laboratorium trafia przesympatyczna, flagowa konstrukcja Keewaya w klasie 125, w segmencie „street”. Czy jakość odpowiada cenie, ile kosztuje i jak się sprawdzi na pierwsze moto – postanowiliśmy odpowiedzieć. Oto Keeway RKV 125!
W ostatni weekend października miałem okazję przetestować dla Was nowości Yamahy z motocrossowej serii YZ. Dwudniowa impreza odbyła się na podwarszawskim torze DrivePosition i, mimo deszczowej pogody, wypaliła na sto procent! Miałem dużo czasu, aby sprawdzić czy kolor niebieski będzie najszybszym kolorem w nadchodzącym sezonie! Przed Państwem YZ250F i YZ450F 2018r.
Do redakcyjnego laboratorium trafiło Kymco AK 550. Maxi skuter klasy "Super Touring" z dużą dzielnością miejską i konkurencyjną ceną. Jakie ma mocne i słabe i punkty, wady, zalety oraz przede wszystkim wartość użytkową - postaramy się odpowiedzieć.
Do redakcyjnego laboratorium trafił Keeway RKS 125.Testowaliśmy go w 2016r i na pierwszy rzut oka, w wyglądzie pojazdu zmieniło się niewiele. Kilka kilometrów pokonanych w siodle RKS 125 utwierdziło nas w przekonaniu, że zmiany konstrukcyjne tak dobrze wpłynęły na konstrukcję Keewaya, że możemy wręcz mówić o nowym modelu. Ale o tym za chwilę.
Czy dodatkowa kasa za nieco większy zbiornik i trochę szerszą owiewkę to nie pieniądze wyrzucone w błoto? Czy na pewno potrzebna nam jest wersja Adventure? A może w zupełni wystarczająca jest nieco tańsza wersja podstawowa? Sprawdzamy BMW F800GS i F800GS Adventure.
Moda na motocykle klasyczne na szczęście udzieliła się także Ducati. Linię pojazdów nostalgicznych tej marki nazwano Scrambler, a inspiracją jej powstania były pojazdy historyczne z „własnego podwórka”. Przedstawicielem tego segmentu jest Scrambler Cafe Racer.
Postanowiliście kupić motocykl na dalsze wyjazdy. Zależy Wam, żeby pojazd przewiózł Was, pasażera, trochę bagażu a przede wszystkim był ekonomiczny, trwały, ładny, nowoczesny i całkiem dobrze się prowadził. Chcecie, żeby nie zrujnował Wam kieszeni i żeby była to Yamaha. Wchodzicie do salonu i widzicie dwa całkiem zgrabne pojazdy, o podobnej nazwie, których cena różni się o równo dziesięć tysięcy złotych. Te pojazdy to Yamaha Tracer 700 i Yamaha Tracer 900. I teraz pojawia się poważny dylemat; który z nich wybrać...
Czy nafaszerowana elektroniką i komponentami z najwyższej półki wersja SP to duża zabawka dla gadżeciarzy? Na pewno tak. Ale do tego piekielnie szybki i sprawny motocykl wyścigowy.
Do redakcyjnego laboratorium trafił Triumph Street Twin - jeden z najładniejszych i najbardziej urokliwych pojazdów jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Jak sprawdzi się w użytkowaniu na codzień? Testujemy Street Twina.
Barton Blade oraz Barton Blade Pro to dwa pojazdy, które trafiły do redakcyjnego garażu. Chociaż na pozór identyczne, diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Jak wypadły w teście i czy warto dopłacić 500pln do wersji "pro" - postaramy się odpowiedzieć.
Jaki motocykl na pierwszy? 125 w dobrej cenie? Jak rozpocząć przygodę z jednośladami? To pytania, które zadają sobie adepci sztuki motocyklizmu. Bohater naszego testu, Kymco CK-1 jest w dużej części odpowiedzią na ich dylematy, ale nie uprzedzajmy faktów...
Roli łańcucha w działaniu motocykla nie można przecenić. Obciążenie jakiemu wraz z zębatakmi musi stawiać czoła przy każdej jeździe powoduje zużywanie jego elementów. Nawet najdroższe łańcuchy z czasem ulegają uszkodzeniom jednak regularne przeglądy i zastosowanie poniższych porad pozwolą na przedłużenie ich żywotności. O tym jak samodzielnie sprawdzić stan swojego łańcucha czytaj niżej: