OCENA UŻYTKOWNIKÓW
Honda Zoomerkliknij i przesuń wskaźnik
OCENA REDAKCJI
7.3
Zoomy! :-) Dzień zwrotu...
Zoomy! :-) Dzień zwrotu Hondy był smutny – cała redakcja, przyjaciele, znajomi byli niepocieszeni, gdyż ten przesympatyczny skuter zawładnął ich emocjami.
Z pozoru prosty pojazd z rurek, skręcony śrubami, nic fajnego pomyślicie... Jednym się spodoba, drudzy powiedzą, że to dziwoląg. Ale ten "Hummer na dwóch kołach" ma coś jeszcze, nazywa się to zaawansowaną techniką. Dostąpiłem przyjemności testowania Zoomera, był to piękny, lipcowy dzień gdy odebrałem sprzęt, zapowiada się nieźle – pomyślałem, to będzie miło spędzony tydzień z moim nowym kolegą, dzieckiem inżynierów Hondy.
Rozsiadłem się wygodnie, wkładam kluczyk, przekręcam go i czerwona dioda kontroli wtrysku oznajmia mi, że wszystko jest OK. W międzyczasie z silnika wydobywa się delikatny dźwięk paliwa tłoczonego przez elektromagnetyczną pompę – skuter mówi, że jest gotów do uruchomienia swego serduszka. Naciskam hamulec, rozrusznik... Czy on już odpalił? Tak, zdjąłem nawet kask i powtórzyłem tę procedurę jeszcze raz! To najprzyjemniejszy dźwięk odpalającego silnika skuterowego jaki istnieje na świecie. Zoomer nie kręci, on jest gotów do jazdy szybciej niż myślisz. Ta krótka, lecz piękna chwila to skutek zastosowania nowoczesnego, bez szczotkowego alternatora zamiast tradycyjnego rozrusznika. Silnik to techniczny majstersztyk, chłodzony cieczą, 4-suwowy, 4-zaworowy i 1-cylindrowy SOHC. Chłodzi go chłodniczka iście miniaturowych rozmiarów, w jej okolicy znajdziemy termometr monitorujący temperaturę silnika. Niestety trzeba się schylać, aby sprawdzić jaka jest temperatura – czemu? Nie wiem. Jak każdy nowoczesny silnik, jednostka napędowa małej Hondy posiada sondę lambda. Maniaków tuningu napomnę, że droga do uzyskania wyższych prędkości nie jest łatwa. Odblokować w serwisie się nie da, samemu raczej też niewiele wskóramy, pozostaje zakup zestawu tuningowego. O jakich prędkościach rozmawiamy...? Honda blokuje swoje dziecko zgodnie z polskim prawem, 45km/h to wszystko, powiem więcej – tyle osiągnąłem jedynie jadąc z górki, normalna prędkość to 43km/h.
Chodź, spróbujemy się!
Zoomer nie ma lekko. Światła, nie światła – pełen ogień na starcie, jestem pierwszy – krzyczy! Zoomer nie owija w bawełnę, to miejski wojownik, jest bezkompromisowy, jego dewizą jest bycie szybszym, najszybszym. A przecież nie siedzę na skuterze sportowym – szkoda, że za chwilę dziarski silnik skutera pędzi już na maksymalnych obrotach. Blokada - to największa wada tego pojazdu. Można powiedzieć, że to katorga - ciągle na max, ale my się nie boimy. Moim zdaniem, polskie prawo wyrządziło ogromną krzywdę posiadaczom Zoomera, blokada – to największa wada tego pojazdu. Tak, największa, reszta – to drobnostki. Zoomer ma się ruszać, do tego jest stworzony, beztroska radość - to również jego alter ego.
Samuraj na Księżycu... Skuter ten jest jak wojownik, jest twardy, nie boi się niczego! Wyposażenie – nic o tym nie wiem... Zoomer jest siermiężny, nie znajdziemy tu błyskotek, wodotrysków. Jest jedynie prędkościomierz z licznikiem przebiegu, wspomniana dioda wtrysku, kontrolka rezerwy (sic! brak wskaźnika poziomu paliwa) oraz kontrolka wysokiej temperatury cieczy chłodzącej. Schowka brak, możemy dokupić plastikową "foremkę", w której coś da się schować, ale nie kask. Skuter jest wszechstronny – miasto, wieś, bezdroża, ale schowek by się przydał. Honda obdarowała nas hamulcem postojowym – fajnie! No właśnie, hamulce... Z tym jest w tym modelu średnio. Oba bębnowe o średnicy 95mm, na prędkości osiągane przez Zoomera może wystarczą, ale w awaryjnych sytuacjach nie działają. Za worek pieniędzy (bo tyle on kosztuje) powinniśmy mieć coś, co jednak hamuje lepiej.
Silnik zaprojektowała NASA, wygląd tego pojazdu księżycowego to również ich sprawka.
Wiem, wiem, silnik zaprojektowała NASA, wygląd tego pojazdu księżycowego to również ich sprawka, ale nie wystarczyło pieniędzy na hamulce czy wyposażenie. Trudno, ale i tak jest fajny. Jeśli jesteś młody, nie zważasz na detale, a szukasz świetnego pojazdu, który na dodatek dba o Matkę Ziemię – dobrze trafiłeś.
Skuter z założenia jest pojazdem użytkowym, dającym większe możliwości transportowe niż motocykl, jednak nie dorównujący mu trakcją i osiągami Czy zawsze musi tak być? Dywagacje...