Zmiany w prawach jazdy – czy korzystniejsze? - Motogen.pl

W piątek Sejm uchwalił dostosowaną do dyrektyw Unii Europejskiej ustawę o kierujących pojazdami, mającą na celu zmniejszenie liczby poważnych wypadków drogowych. W jaki sposób?

Tak jak było to zapowiadane od dłuższego czasu, zostanie wprowadzona nowa kategoria prawa jazdy na motocyklA2. Będzie ono pozwalało na prowadzenie motocykla z silnikiem o mocy nie przekraczającej 35 kW (47 KM). Żeby zdobyć tę kategorię, dostępną dla osób, które ukończyły 18 lat, trzeba będzie najpierw zdobyć kategorię A1. O kolejną kategorię motocyklista będzie mógł ubiegać się co dwa lata. Granicę minimalnego wieku niezbędnego do uzyskania prawa jazdy kat. A podniesiono z 18 do 24 lat. Od 14-go roku życia będzie można ubiegać się o prawo jazdy AM, które zastąpi kartę motorowerową i uprawniać będzie do prowadzenia motorowerów i lekkich quadów. Z kolei młodzi ludzie, którzy otrzymali prawo jazdy kat. B, przez pierwsze dwa lata poruszania się po drogach publicznych będą podlegali szczególnemu nadzorowi. Jeśli popełnią wówczas dwa wykroczenia drogowe, zostaną skierowani na kurs doszkalający; po trzecim wykroczeniu stracą prawo jazdy.

Ponadto oświadczenia o stanie zdrowia, konieczne do zdobycia prawa jazdy, będziemy wypełniać pod  rygorem odpowiedzialności karnej, a po zdobyciu 24 punktów karnych nie stracimy prawa jazdy, ale zostaniemy skierowani na kurs doszkalający (500 zł). Jeśli w pięć lat po jego ukończeniu po raz kolejny na naszym koncie znajdzie się 24 punkty karne, stracimy prawo jazdy. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez 5 lat. Na instruktorach będzie natomiast ciążył obowiązek regularnego doszkalania się (przynajmniej raz w roku), co ma podnieść kwalifikacje osób odpowiedzialnych za kursantów.

Za przyjęciem ustawy o kierujących pojazdami głosowało 259 posłów, przeciw było 124, a czterech wstrzymało się od głosu.

 

Czy takie rozwiązania to dobry pomysł, czy może wyciąganie z kieszeni obywateli kolejnych złotówek? A może przepisy mogą realnie zmienić odsetek wypadków i wpłynąć na bezmyślność niektórych kierowców? Czekamy na Wasze opinie.