Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Prezentacje Y2K, czyli MTT Superbike - gorący nie tylko w przenośni Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Prezentacje

Y2K, czyli MTT Superbike - gorący nie tylko w przenośni

Nie jest może najpiękniejszy, nie jest też zapewne najzwinniejszy, ale w odróżnieniu od innego giganta zza oceanu, wyposażonego w silnik z Chevroletta Corvette Boss Hossa, Y2K ma sportowy pazur i, przynajmniej nam, zdecydowanie bardziej się podoba.

Wyposażono go w silnik, a żeby być precyzyjniejszym, turbinę gazową Rolls Royce’a Allison 250 stosowaną m.in. w śmigłowcach Bell JetRanger 206).

 

Jego szacunkowa moc to ok. 320 KM przy 52 000 obr/min i 576 Nm już przy 2000 obr./min. Teoretyczna prędkość to 400 km/h, a przyspieszenie od 0-365 km/h zajmuje 15 sekund.

 

 

Ciekawostką jest, że do produkcji Y2K Turbine Superbike (funkcjonujący także pod nazwą MTT Superbike) wykorzystywane są silniki, które mają zbyt duży przebieg, aby móc być stosowane w lotnictwie, ale są nadal sprawne. Koszt zakupu nowych silników zwiększyłby cenę motocykla kilkukrotnie czyniąc ten projekt nieopłacalnym.

 

Jednym z użytkowników Y2K jest Jay Leno, amerykański komik, gospodarz programów telewizyjnych i absolutny fan wszelakiej motoryzacji. Ostrzega, aby nie stawać zbyt blisko za jego motocyklem, gdyż temperatura spalin z turbiny może stopić zderzaki w waszym aucie.

 

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści