WSBK na Aragon rozpoczęte - Motogen.pl

Superbike
Pobyt zawodników na Phillip Island nie należał do lekkich. Kontuzje w obozach Ducati i BMW sprawiły, że przerwa spowodowana zmianą kalendarza na sezon 2013 była dla niektórych zawodników zbawienna.

W klasie Superbike wszyscy spodziewają się kolejnego popisowego występu zawodników jadących na motocyklach Aprilia. Prowadzący tabelę Eugene Laverty kończył tutaj wyścigi na drugim i szóstym miejscu. W ubiegłym roku finiszował tuż za Marco Melandrim. Sylvain Guintoli, który jest drugi w tabeli nie ma szczęścia do hiszpańskiego obiektu, ale ma nadzieję, że tym razem sytuacja ulegnie zmianie.

Najlepsze rezultaty na Aragon osiągnął wspomniany Melandri z BMW Motorrad GoldBet, który w ciągu ostatnich dwóch sezonów ukończył tu wyścig w najgorszym wypadku na drugim miejscu. Melandri obecnie boryka się jednak z kontuzją, której nabawił się po wypadku w pierwszym wyścigu na Phillip Island. Sprawca całego zamieszania – Carlos Checa, który na swoim koncie nie ma jeszcze żadnych punktów z pewnością będzie chciał odrobić straty, ale również jest kontuzjowany. Kontuzjowany jest także Ayrton Badovini, ale i on pojedzie na Aragon.

Spore nadzieje są również pokładane w zawodnikach teamu Kawasaki. Niedawno wzięli oni udział w prywatnych testach na Aragon i Tom Sykes potwierdził swoją doskonała dyspozycję uzyskując najlepszy czas treningów.

Piątek był dniem, w którym rozegrano już pierwsze kwalifikacje. Najszybszy był Eugene Laverty z czasem 1:58.548. Tuż za nim uplasował się Chaz Davies na BMW i Tom Sykes na Kawasaki. Marco Melandri uzysał czwarty czas, a piąty był Jonathan Rea. Carlos Checa ukończył sesję dopiero na dwunastym miejscu, a Michel Fabrizio na trzynastym. Przed nami jeszcze jedna sesja kwalifikacyjna i treningi Superpole.

Supersport
W klasie Supersport również jest ciasno. Wyścig na Phillip Island po ostrej walce wygrał Kenan Sofuoglu przed Samem Lowes’em i Michaelem Vd Markiem. Dzisiejszą pierwszą sesję kwalifikacyjną wygrał Sam Lowes z czasem 2:01.930, a za nim uplasowali się Sheridan Morais, Michael Vd Mark, Kenan Sofuoglu i Luca Scassa. Fabien Foret ukończył sesję na siódmym miejscu. Zawodnikom pozostała jeszcze jedna sesja kwalifikacyjna. Rok temu na Aragon zwyciężył właśnie Lowes przed Foretem i Moraisem.

Superstock i European Junior Cup
Na Aragon po raz pierwszy w tym sezonie będziemy mogli zobaczyć zmagania zawodników klas Superstock oraz młodzieżowego pucharu Hondy. Niestety zabraknie polskich akcentów. Nasi zawodnicy mieli się pojawić w klasie Superstock1000 oraz w European Junior Cup. W klasie Superstock 600 obecnie ciężko wskazać lidera, ponieważ zeszłoroczni zwycięzcy przeszli do Supersport, a ich miejsca zajęli między innymi zawodnicy z European Junior cup. Na liście startowej Superstock 600 znajduje się aż 31 nazwisk. W Superstock 1000 ponownie zobaczymy pierwszą trójkę w składzie Barrier, La Marra i Guarnoni. Ci zawodnicy zajęli w ubiegłym sezonie podium klasyfikacji generalnej. Na liście startowej znajduje się 27 nazwisk.

Pierwszą sesję kwalifikacji w klasie Superstock 600 zwyciężył Gauthier Duwelz z wynikiem 2:05.577. W Superstock 1000 najszybszy był Sylvain Barrier

Sobota to dzień, w którym odbędą się między innymi drugie tury kwalifikacji we wszystkich klasach, a także treningi Superpole dla klasy Superbike. Jedynie klasa Superstock 600 w sobotę będzie miała również wyścig. Niedzielne zmagania rozpoczną zawodnicy Superstock 1000 o godzinie 10:30.

Autor: Wojciech Grzesiak