WSBK 2015: Sykes i sześć zwycięstw na Donington Park - Motogen.pl

Superbike
Tom Sykes zdobył pole position i przy okazji poprawił swój rekord sprzed dwóch lat. Drugi czas miał jego zespołowy kolega – Jonathan Rea, a pierwszą trójkę uzupełnił Davide Giugliano.

W pierwszym wyścigu najlepiej wystartował Leon Haslam, ale dobry start to za mało aby utrzymać prowadzenie. Na drugim okrążeniu wyprzedził go Jonathan Rea, który cieszył się prowadzeniem przez kolejnych pięć okrążeń. Na siódmym kółku wyprzedził go Sykes, który utrzymał pozycję lidera aż do mety wyścigu i wypracował sobie 3,7 sekundy przewagi. Leon Haslam spadł na czwarte miejsce, a podium pierwszego wyścigu uzupełnił Chaz Davies.

I wyścig Superbike – pierwsza piątka:
1. Tom Sykes
2. Jonathan Rea
3. Chaz Davies
4. Leon Haslam
5. Ayrton Badovini

W drugim wyścigu Tom Sykes rządził od startu aż do mety. Na drugim okrążeniu Jonathan Rea spadł na siódme miejsce. Zawodnik próbował dogonić swojego team partnera, co zaowocowało zdobyciem drugiego miejsca ze stratą 9,772 sekund. O trzecie miejsce walczyli Chaz Davies, Leon Haslam i Davide Giugliano. Zwycięsko z tego starcia wyszedł Davies i było to jego drugie podium podczas minionego weekendu.

II wyścig Superbike – pierwsza piątka:
5. Davide Giugliano

W generalce prowadzi Jonathan Rea, który ma 280 punktów na koncie. Na drugim miejscu jest Haslam z 179 punktami, a zbliża się do niego Sykes, który po brytyjskiej rundzie traci tylko jeden punkt. Pierwszą piątkę zamykają Chaz Davies (155 pkt.) i Jordi Torres (117 pkt.).

Supersport
Kwalifikacje klasy Supersport wygrał Jules Cluzel, a obok niego w pierwszym rzędzie stanęli Sofuoglu i Faccani.

Wyścig Supersport również był teatrem jednego aktora. Pierwsze trzy okrążenia prowadził Jules Cluzel, ale na czwartym prowadzenie odebrał mu Kenan Sofuoglu, który utrzymał pozycję lidera aż do mety. Zwycięstwo nie było jednak proste, ponieważ Cluzel nie zamierzał się poddawać i w efekcie zawodnik Kawasaki nie był w stanie uciec. Obaj dojechali na metę z niecałą sekundą odstępu. Trzecie miejsce zajął Kyle Ryde, który ma dopiero 17 lat i startował w ten weekend z dziką kartą.

Wyścig Supersport – pierwsza piątka:
1. Kenan Sofuoglu
2. Jules Cluzel
3. Kyle Ryde
4. Lorenzo Zanetti
5. PJ Jacobsen

Sofuoglu mocno oddala się w generalce i ma już na koncie 130 punktów. Drugi jest Cluzel z 85 punktami, a trzeci – Jacobsen z 79 punktami. Pierwszą piątkę zamykają Zanetti (70 pkt.) i Rea (54 pkt.).

Superstock i EJC
W Superstock 1000 swoje trzecie z rzędu zwycięstwo w tym sezonie świętował Lorenzo Savadori, który prowadzi również generalkę (95 pkt.). Drugi na mecie był Tamburini, który jest również drugi w generalce (65 pkt.). Trzecie miejsce zdobył De Rosa, a w klasyfikacji generalnej podium nadal zamyka Ondrej Jezek (53 pkt.), do którego zbliża się Coghlan (50 pkt.).

W Superstock 600 podobna sytuacja – wygrał Razgatlioglu, który dominuje w swojej klasie i ma na koncie równe 100 punktów. Drugi był Mercandelli, a trzeci – Tucci. W generalce drugie miejsce zajmuje Caricasulo (45 pkt.), a trzecie – Rinaldi (40 pkt.).

W European Junior Cup wyścig wygrał lider tabeli – Orellana (91 pkt.). Drugi był Raymond, a trzeci – Grassia. W generalce Grassia jest drugi (64 pkt.), a podium zamyka Pusceddu (57 pkt.).

Kolejna runda Superbike World Championship odbędzie się 7 czerwca w Portugalii.

Autor: Wojciech Grzesiak