WSBK 2015: Jonathan Rea rozbija bank w Portimao - Motogen.pl

Superbike
W kwalifikacjach klasy Superbike pole position zdobył Davide Giugliano. Kolejne pola startowe w pierwszym rzędzie zajęli Tom Sykes i Chaz Davies. Prowadzący generalkę Jonathan Rea zakwalifikował się na 8. miejscu.

Pierwszy wyścig Superbike został przerwany po 20 okrążeniach z powodu opadów deszczu. Ostry bój o pierwsze miejsce na podium stoczyli ze sobą zawodnicy ekipy Kawasaki, którzy prawie na każdym okrążeniu zmieniali się na prowadzeniu. Sytuacja uspokoiła się dopiero na 18 okrążeniu. Sykes popełnił błąd i to kosztowało go utratę szans na zwycięstwo, a strata na mecie wyniosła 9,384 sekund. Jako trzeci spokojnie podążał Chaz Davies.

I wyścig Superbike – pierwsza piątka:
1. Jonathan Rea – Kawasaki ZX-10R
2. Tom Sykes – Kawasaki ZX-10R +9,384
3. Chaz Davies – Ducati 1299 Panigale R +13,753
4. Davide Giugliano – Ducati 1299 Panigale R +27,818
5. Sylvain Guintoli – Honda CBR1000RR Fireblade SP +28,141

W drugim wyścigu na początku prowadzenie objął Tom Sykes. Zawodnik Kawasaki cieszył się pierwszym miejscem przez dwa okrążenia, a później odebrał mu je Davide Giugliano. Do walki włączył się jeszcze Jonathan Rea, który od dziesiątego okrążenia nie oddał już pierwszego miejsca. Sykes z kolei miał problemy z motocyklem i spadł aż na 8. pozycję. Na placu boju o drugie miejsce pozostali Davide Giugliano i Leon Haslam, Chaz Davies próbował ich dogonić, ale ostatecznie dojechał czwarty ze stratą niecałych czterech sekund do Haslama. Giugliano stanął na drugim stopniu podium.

II wyścig Superbike – pierwsza piątka:
2. Davide Giugliano – Ducati 1299 Panigale R +5,416
3. Leon Haslam – Aprilia RSV4 RF +6,689
4. Chaz Davies – Ducati 1299 Panigale R +10,445
5. Michael Vd Mark – Honda CBR1000RR Fireblade SP +14,122

Po rundzie w Portugalii Jonathan Rea ma na koncie już 330 punktów. Jego zespołowy kolega – Tom Sykes – zgromadził 206 punktów. Trzeci jest Leon Haslam z 199 punktami. Pierwszą piątkę zamykają Chaz Davies (184 pkt.) i Jordi Torres (131 pkt.).

Supersport
W klasie Supersport najszybszy w kwalifikacjach był Jules Cluzel, a w pierwszym rzędzie stanęli również Kenan Sofuoglu i PJ Jacobsen.

Cluzel już na pierwszym okrążeniu objął prowadzenie, ale Jacobsen i Sofuoglu nie zamierzali ułatwiać mu zadania. Prowadząca trójka zmieniała się co jakiś czas na prowadzeniu aż w końcu na placu boju pozostali Cluzel i Sofuoglu, którzy uciekli Jacobsenowi. Cluzel wygrał wyścig rzutem na taśmę z przewagą 0,184 sekundy.

Wyniki wyścigu Supersport – pierwsza piątka:
1. Jules Cluzel – MV Agusta F3 675
2. Kenan Sofuoglu – Kawasaki ZX-6R +0,184
3. PJ Jacobsen – Honda CBR600RR +7,597
4. Gino Rea – Honda CBR600RR +8,369
5. Lorenzo Zanetti – MV Agusta F3 675 +12,451

Po wygranej w Portimao tytuł mistrzowski jest nadal w zasięgu Cluzela. Sofuoglu prowadzi z 150 punktami, a Cluzel traci do niego 40 punktów. Trzeci jest PJ Jacobsen mający 95 punktów. Lorenzo Zanetti (81 pkt.) i Gino Rea (67 pkt.) zamykają pierwszą piątkę.

Superstock & European Junior Cup
W klasie Superstock 1000 wyścig wygrał Roberto Tamburini na BMW S1000RR i tym samym zbliżył się w generalce do Lorenza Savadori. Savadori ukończył wyścig na drugim miejscu i prowadzi z 115 punktami na koncie i 25 punktami przewagi nad Tamburinim. Na trzecim miejscu jest Ondrej Jezek (66 pkt.), do którego tylko jeden punkt traci De Rosa.

W Superstock 600 rządzi Tatan Razgatlioglu, który zapisał na swoim koncie kolejne zwycięstwo i ma 125 punktów. Wyścig European Junior Cup wygrał Javier Orellana, który jest liderem generalki i ma na koncie 116 punktów.

Kolejna runda Superbike World Championship odbędzie się 21 czerwca na torze Misano.

Autor: Wojciech Grzesiak