WSBK 2014: Deszcz, wypadki i team orders na Magny-Cours - Motogen.pl

Superbike
Tytuł mistrzowski już podczas przedostatniej rundy mógł ponownie zdobyć Tom Sykes, ale pomimo wygranej w kwalifikacjach zawodnik ukończył wyścigi poza podium. Rywalizacja odbywała się w trudnych, deszczowych warunkach. Emocje w pierwszym wyścigu zostały „zabite” przez team orders. W przypadku teamu Aprilia Marco Melandri miał przepuścić Sylvaina Guintoli, a w przypadku temau Kawasaki Loris Baz puścił przodem Toma Sykes’a. Jeden i drugi manewr został wykonany tak ostentacyjnie, że product placement w serialu „Klan” wygląda przy tym na bardzo dyskretny. Podium pierwszego wyścigu uzupełnił Jonathan Rea.

Pierwszy wyścig Superbike (pierwsza piątka):
1. Sylvain Guintoli – Aprilia Racing Team
2. Marco Melandri – Aprilia Racing Team
3. Jonathan Rea – PATA Honda World Superbike
4. Tom Sykes – Kawasaki Racing Team
5. Loris Baz – Kawasaki Racing Team

W drugim wyścigu od początku pewnie prowadził Jonathan Rea, który wypadł z toru na jedenastym okrążeniu. Wyścig wygrał Marco Melandri. Włoski zawodnik tym razem nie posłuchał swoich mechaników, a jego przewaga nad Sylvainem Guintoli wyniosła 2,669 sekund. Trzecie miejsce zajął Leon Haslam, dla którego było to pierwsze podium w klasie Superbike. Tom Sykes ponownie zajął czwarte miejsce.

Drugi wyścig Superbike (pierwsza piątka):
1. Marco Melandri – Aprilia Racing Team
2. Sylvain Guintoli – Aprilia Racing Team
3. Leon Haslam – PATA Honda World Superbike
5. Lorenzo Lanzi – 3C Racing Team

Dzięki takim rozstrzygnięciom w klasyfikacji generalnej zrobiło się ciekawie. Prowadzi nadal Tom Sykes z 378 punktami, a tylko 12 punktów traci do niego Sylvain Guintoli. Trzeci jest Marco Melandri z 312 punktami, który wyprzedził Jonathana Rea o 11 oczek.

Supersport
Losy tytułu mistrzowskiego klasy Supersport rozstrzygnęły się już w Jerez. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Michael Vd Mark. Pole position w niedzielnym wyścigu zdobył Jules Cluzel. Kenan Sofuoglu startował z trzeciego miejsca, a Vd Mark – z czwartego. Zarówno Sofuoglu jak i Vd Mark zaliczyli gleby, ale zdobywca tytułu mistrzowskiego podniósł się i dotarł do mety na drugim miejscu. Wygraną w skróconym wyścigu zgarnął Jules Cluzel.

Wyścig Supersport (pierwsza piątka):
1. Jules Cluzel – MV Agusta Reparto Corse
2. Michael Vd Mark – PATA Honda World Supersport
3. Roberto Rolfo – Team GO Eleven
4. Lorenzo Zanetti – PATA HOnda World Supersport
5. Florian Marino – Kawasaki Intermoto Ponyexpress

Jules Cluzel zajmuje drugie miejsce w generalce z 132 punktami na koncie, a 12 punktów traci do niego Florian Marino.

Klasy pucharowe
W klasie Superstock 1000 kwalifikacje wygrał Lorenzo Savadori, ale pierwsze miejsce w wyścigu zgarnął Matthieu Lussiana. Z pucharem do domu wraca Leandro Mercado, który na Ducati 1199 Panigale zdobył 117 punktów. Mający 84 punkty Lussiana musi zadowolić się trzecim miejscem, a na drugim znalazł się Lorenzo Savadori z 109 punktami. W Superstock 600 puchar już podczas ubiegłej rundy zdobył Marco Faccani, który wygrał w Jerez i zakończył sezon z 131 punktami. Drugie miejsce zdobył Tessels (88 punktów), a trzecie – Tucci (78 punktów). Puchar European Junior Cup zabrał do domu Augusto Fernandez, który zdobył 155 punktów.

Finał Superbike World Championship odbędzie się 2 listopada na torze Losail w Katarze. Wtedy rozstrzygną się losy zwycięstwa w klasie Superbike. Czy Tom Sykes utrzyma prowadzenie w generalce? Czy wyścigowe emocje nie zostaną przygaszone przez team orders? Tego dowiemy się już w pierwszy weekend listopada.

Autor: Wojciech Grzesiak