-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Tylko jedna trzecia. Fatalne wyniki zdawalności na prawo jazdy w Polsce Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Tylko jedna trzecia. Fatalne wyniki zdawalności na prawo jazdy w Polsce

Egzamin na prawo jazdy zdaje w Polsce zaledwie jedna trzecia kandydatów. Dla porównania w Wielkiej Brytanii zdaje prawie połowa, a w Niemczech trzy czwarte kandydatów. Zdaniem posłów winny jest patologiczny system finansowania WORDów.

Jest tajemnicą poliszynela, że lwia część zysków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego pochodzi z egzaminów poprawkowych. Raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał, że 70 procent przychodów z egzaminów (które generują niemal 90 procent zysków WORDów) to przychody z poprawek. Przepisy w obecnym kształcie są zatem dla WORDów bardzo korzystne – zachęcają do dużej liczby egzaminów poprawkowych. Poseł PiS Jan Mosiński w rozmowie z TVN Turbo określa taki stan jako patologię. Jego zdaniem koszty stałe, w tym pensje egzaminatorów, powinny być z góry określone i w żadnym razie nie wolno ich uzależniać od ilości poprawek.

 

Nieco inne zdanie na ten temat mają sami egzaminatorzy. Wszyscy, których pytaliśmy twierdzą, że winę za tak duży odsetek oblanych egzaminów ponoszą szkoły jazdy, które w przeważającej większości szkolą bardzo słabo. Kursanci nie potrafią jeździć, są chaotyczni i nieprzygotowani.

Sytuacja wygląda na patową – próby zreformowania WORDów podejmowane są od dawna, zwykle z mizernym skutkiem. Trudno powiedzieć po czyjej stronie leży racja, ale tak duży odsetek oblanych egzaminów musi zastanawiać.

 

 

 

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści