Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Treningi Speed-Day są nielegalne? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Treningi Speed-Day są nielegalne?

W jednym z największych dzienników w Wielkopolsce pojawił się tekst, w którym autor twierdzi, że szkolenia odbywające się na torze w Poznaniu są nielegalne.

W tekście Głosu Wielkopolskiego czytamy, że szkolenia odbywające się na poznańskim obiekcie są szkoleniami doskonalenia techniki jazdy, a tor nie jest zarejestrowany jako ośrodek doskonalenia techniki jazdy. Szkoleni są tutaj nie tylko cywile, ale również policjanci z drogówki, którzy jeżdżą w patrolach motocyklowych.

Jak to jest z tymi szkoleniami? Czy jesteście bezpieczni? Poprosiliśmy Jacka Molika o kilka słów wyjaśnień, ponieważ sami od lat patronujemy cyklowi. Zarówno policjanci jak i motocykliści cywilni faktycznie biorą udział w szkoleniach, ale szkolą się w zakresie jazdy sportowej jeżdżąc po pełnej nitce toru.

W przypadku policjantów szkolenia mają na celu sprawić, że pewnie poczują się na swoim sprzęcie oraz pokazać kiedy nie warto ruszać w pościg i co może zrobić doświadczony motocyklista podczas ewentualnej próby ucieczki. Motocykliści cywilni, których w ciągu roku jest na torze znacznie więcej, również uczą się panowania nad swoimi motocyklami, a przy okazji mogą również się wyszaleć w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Niektórzy w ogóle porzucają jazdą po drogach publicznych na rzecz jazdy torowej.

Tor w Poznaniu posiada wszystkie odpowiednie dokumenty homologacyjne, a instruktorzy mają odpowiednie uprawnienia. W czym zatem tkwi problem? Jak twierdzi Jacek Molik, chodzi po prostu o użyte nazewnictwo. W materiałach prasowych Policji często jest używane określenie „doskonalenie techniki jazdy”. W oficjalnych dokumentach i w praktyce są to jednak szkolenia sportowe. Takich określeń używa również Automobilklub Wielkopolski, a Komenda Wojewódzka Policji pisze o doskonaleniu techniki jazdy i według przedstawicieli AW właśnie przez różne nazewnictwo podniósł się cały hałas.

W latach 2013 - 2015 w Speed-Day wzięło udział 5,8 tysiąca osób i byli to zarówno cywilni motocykliści jak i zawodnicy Pucharu Polski oraz Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski. W tym roku Speed-Day rusza już 11 kwietnia.

Autor: Wojciech Grzesiak

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
Speed-Day na torze w Poznaniu Speed-Day na torze w Poznaniu
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści