Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - Motogen.pl

11 września po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Ta, zapoczątkowana przez organizacje Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, tradycja od wielu lat przypomina nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas tegorocznych wakacji w wypadkach na polskich drogach zginęło 991 osób, a 12 257 zostało rannych. O takich wstrząsających statystykach słyszymy coraz częściej. Zbyt szybka jazda, wymijanie na „trzeciego” czy jazda po spożyciu alkoholu – każdego dnia to wszystko zwiększa liczbę ofiar. Czy bilans byłby mniejszy, gdyby Polacy wiedzieli jak udzielać pierwszej pomocy?

Badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez TNS OBOP pokazały, że ponad połowa Polaków nie wie jak przeprowadzić akcję pierwszej pomocy. Mimo że większość badanych deklaruje chęć niesienia pomocy, w sytuacji kryzysowej boi się jej udzielać lub zwyczajnie nie wie jak się zachować. A czasu na działanie jest naprawdę niewiele; dla ratowania życia kluczowe są bowiem pierwsze 4 minuty.

Jak postępować w przypadku wypadku, w którym są ranni i jak udzielać pierwszej pomocy? Poniższy poradnik odpowie na wiele pytań i wątpliwości w tym zakresie. To krótkie kompendium wiedzy może posłużyć jako pierwszy krok do opanowania zasad niesienia pierwszej pomocy.

Wezwij pomoc
Jeśli sam nie będziesz potrafił udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym, jak najszybciej zadzwoń po pomoc. Warto zapamiętać najważniejsze numery alarmowe: pogotowie – 999, straż pożarna – 998, policja – 997. Ogólny alarmowy numer europejski, pod który należy dzwonić, aby wezwać pomoc, to 112. Po przekazaniu informacji nie rozłączaj się dopóki dyspozytor nie potwierdzi przyjęcia zgłoszenia.

Wiele zdarzeń drogowych to drobne i niegroźne stłuczki. To sytuacje, gdy nie ma potrzeby wzywania służb ratunkowych.

Byłeś świadkiem wypadku? Działaj!
W razie wypadku i potrzeby udzielenia pierwszej pomocy przydatnym elementem wyposażenia samochodu będzie apteczka. Warto ją mieć zawsze w aucie, chociaż polskie prawo nie wymaga od kierowców samochodów osobowych obowiązku posiadania apteczki. Każdy kierowca może stanąć wobec konieczności niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku i wówczas odpowiednio wyposażona apteczka może pomóc w uratowaniu czyjegoś życia.

W momencie, gdy zauważysz wypadek na drodze, zatrzymaj swój motocykl czy samochód tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Po zabezpieczeniu pojazdu przed kradzieżą i włączeniu świateł awaryjnych trzeba także zadbać o miejsce wypadku.

Jeśli znasz zasady udzielania pierwszej pomocy, przystąp niezwłocznie do działania. Przede wszystkim nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie; załóż lateksowe rękawiczki i maskę ochronną, które ochronią cię przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi.

Pamiętaj, pierwsze 4 minuty są kluczowe – oceń szybko stan poszkodowanego, sprawdź czy jest przytomny i skontroluj oddech (3–4 oddechy w ciągu 10 sekund). Jeśli poszkodowany oddycha, monitoruj jego stan co minutę (sprawdzaj oddech) i staraj się mieć z nim ciągły kontakt. Gdy zauważysz krwawienie, spróbuj je szybko zatamować poprzez założenie opatrunku uciskowego. Pod żadnym pozorem nie przenoś poszkodowanego w inne miejsce, nie podawaj mu wody i innych napojów, jedzenia czy leków. W przypadku gdy uczestnik wypadku nie oddycha, niezwłocznie ewakuuj go z pojazdu (nawet przy obrażeniach kręgosłupa) i przejdź do podtrzymania życia (w proporcji 30 ucisków:2 wdechy). Wykonuj masaż serca dopóki nie zjawią się inne służby ratownicze.

Weź udział w kursie pierwszej pomocy
Jeśli zasady udzielania pierwszej pomocy nie są Ci znane, poszerz swoją wiedzę i zapisz się na kurs (do wyboru dwie wersje: podstawowa i rozszerzona). Bezpłatne szkolenia organizuje m.in. Polski Czerwony Krzyż, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także wiele innych organizacji. Poszukaj zatem, gdzie w swojej okolicy możesz odbyć taki kurs i namów bliskich, bowiem każdy uczestnik ruchu drogowego (nawet dziecko) powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy. W przeciwnym razie w sytuacji kryzysowej nie będziesz mógł pomóc uczestnikom wypadku, sobie, a nawet swoim najbliższym.