-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności ze świata Stany Zjednoczone - obowiązkowy ABS i kontrola trakcji Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ze świata

Stany Zjednoczone - obowiązkowy ABS i kontrola trakcji

Ojczyzna Wolności, jak lubią mówić o swoim kraju Amerykanie, wprowadza nowe zalecenia dla producentów motocykli. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) wydała rekomendację, by w najbliższej przyszłości wszystkie nowe maszyny sprzedawane w USA miały na pokładzie ABS i systemy kontroli trakcji.

Schemat rozwoju systemów bezpieczeństwa od lat jest podobny. Nowinki najpierw trafiają do aut, później do motocykli. Tak było chociażby z ABS-em, uważanym dziś za absolutny standard w maszynach średniej i wyższej klasy. W aucie zadebiutował on w 1978 roku, w motocyklu 10 lat później. Jeśli zaś chodzi o ujmowanie nowych rozwiązań w prawie, to tradycyjnie USA jest zawsze krok za Europą. Wystarczy wspomnieć, że w niektórych stanach jazda w kasku jest wciąż kwestią indywidualnego wyboru.

 

Coroczna, wysoka liczba ofiar wypadków z udziałem motocykli skłoniła amerykański organ NTSB, z którym liczy się cała branża motoryzacyjna, do publikacji szczegółowego raportu, w którym zawarto rekomendacje na przyszłość. Wygląda na to, że już niedługo systemy wspomagające, takie jak ABS i kontrola trakcji nie będą w USA tylko opcją - mają bowiem trafiać do wszystkich nowych motocykli.

 

Kolejne uwagi Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu dotyczą systemów unikania kolizji, montowanych coraz częściej w nowych autach. Do tej pory ich działanie skupia się na dużych obiektach, czyli innych autach, ciężarówkach i autobusach jadących w bezpośrednim sąsiedztwie. NTSB zaleca, by w procesie rozwoju tych systemów poważnie traktować obecność motocyklistów w ruchu drogowym.

 

Jeśli chcecie przeczytać całość tego ciekawego raportu, jest on dostępny pod tym adresem...

...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści