Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Rozzimowanie, czyli przygotowanie motocyklisty do sezonu Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu
 
BMW F 800GS
 

Porady

Rozzimowanie, czyli przygotowanie motocyklisty do sezonu

Zawsze gdy zaczyna się sezon, czujemy, że w zeszłym roku jakoś pewniej nam się kierowało sprzętem, mocniej się składaliśmy, no i w ogóle wszystko lepiej szło. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nie dosiadaliśmy motocykla przez kilka miesięcy. Przed rozpoczęciem jazd warto się nieco rozruszać. Przedstawiamy kilka przedsezonowych ćwiczeń, które pozwolą nam nieco się rozjeździć.

Dobre miejsce do rozgrzewki

Najpierw powinniśmy znaleźć sobie miejsce do naszej wiosennej rozgrzewki. Najlepiej takie, gdzie znajdziemy dużo przestrzeni, nie będą nas straszyć wystające elementy jezdni czy betonowe słupy. Idealnie, aby był to teren, na którym nie odbywa się normalny ruch drogowy, gdzie ani my, ani nam nikt nie będzie przeszkadzał. Nie muszą być to przesadnie równe miejsca czy rewelacyjne nawierzchnie. Wystarczy utwardzony spory kawałek terenu, gdzie nic nas nie zaskoczy i nie przeszkodzi w naszym treningu.

Przygotowanie motocyklisty plac

Szeroki slalom

Rozgrzewkę na motocyklu fajnie zacząć od ustawienia dość szerokiego slalomu tak, aby udało się przejechać go powoli na drugim biegu. Pierwsze przejazdy wykonujemy na jedynce i bez gazu. Następnie podkręcamy nieco tempo, pozostając na pierwszym biegu. Po kilkukrotnym udanym przejeździe przechodzimy na drugi bieg i analogicznie – pierwsze przejazdy wykonujemy bez gazu, później z lekką uchyloną przepustnicą. Podczas wykonywania tego ćwiczenia ważne jest, aby stopy były ustawione równolegle do motocykla i dość silnie obciążały podnóżki. Dociążenie podnóżków stopami pozwoli poczuć się znacznie pewniej i pomoże w rozluźnieniu rąk na kierownicy. Podczas tego ćwiczenia wzrok kierowcy powinien być skierowany na cały rząd ustawionych pachołków tak, aby nie skupiał się na pojedynczym punkcie.
Wykonując kolejne przejazdy, spróbujmy rozglądać się na boki pomiędzy pachołkami, okaże się, ze ciężko utrzymać równowagę, jednak gdy podczas rozglądania się zwrócimy uwagę, aby bezustannie dociążać podnóżki, ćwiczenie pójdzie sprawniej.

Przygotowanie motocyklisty slalom

Przygotowanie motocyklisty do sezonu - trening na placu Przygotowanie motocyklisty...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści