Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności ze świata Rosyjski kask przyszłości Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ze świata

Rosyjski kask przyszłości

Rosjanie zazwyczaj są kojarzeni z nietypowymi pomysłami, które rzadko kiedy są bezpieczne i rozsądne. Tym razem jednak mamy dla Was coś, co może ułatwić życie wielu motocyklistom na całym świecie i zostało opracowane właśnie przez Rosjan.

Obecnie udając się w podróż czy nawet poruszając się po mieście możemy się opierać na mapie papierowej, która wymaga od nas zatrzymania się, zdjęcia rękawic i wyjęcia jej z tankbaga. Mamy również możliwość skorzystania z nawigacji, która jest wygodna, ale mimo wszystko każe nam na siebie spojrzeć, co sprawia, że musimy odwrócić na chwilę wzrok od tego, co dzieje się na drodze. Dodatkowo chcąc skonfigurować urządzenie trzeba się zatrzymać i zdjąć rękawice. Niedługo możemy jednak mieć do dyspozycji LiveMap - kask opracowany przez Rosjan, który uwolni nas od powyższych niedogodności.

Kask wzorowany jest na tych, których używają piloci samolotów bojowych i oparty o tę samą technologię, czyli HMD (Helmet-Mounted Display). Wizjer został zaprojektowany na wzór kasków z samolotów F-35. Całość jest niewiele większa od klasycznego kasku. W środku znajdziemy mini płytę główną, słuchawki, mikrofon, żyroskop, elektroniczny kompas, który pozwoli kaskowi określić kierunek jazdy, a także mikrofon z urządzeniem rozpoznającym głos. Na czele kasku znajduje się również czujnik światła, który pozwoli na automatyczne dopasowanie jasności wyświetlanego obrazu. Wyświetlacz znajduje się z tyłu kasku, a obraz jest po drodze "odbijany" i przekazywany do wizjera. Interfejs użytkownika został opracowany tak, aby naszym oczom ukazały się tylko potrzebne informacje. System komend głosowych został oparty o ten z iPhone, czyli Siri.

Autorzy projektu mają już przygotowane prototypy płyty głównej, oprogramowania, optyki oraz skorupy kasku. Oprócz tego twórcy zapewniają, że kask powinien otrzymać certyfikaty DOT (USA), ECE (Europa), JIS (Japonia) oraz FCC, a to oznacza, że będzie nie tylko praktyczny, ale również bezpieczny dla właściciela. Do przekształcenia wizji w rzeczywistość potrzeba 150 tysięcy dolarów i autorzy zamierzają pozyskać je poprzez crowd funding. Produkcja i sprzedaż kasku miałyby się rozpocząć w 2014 roku. Cena finalnego produktu jest szacowana na dwa tysiące dolarów.

Więcej informacji znajdziecie na www.indiegogo.com, a także na poniższym filmie.

 

Autor: Wojciech Grzesiak

Tagi

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
oceń ten materiał:
LiveMap Helmet LiveMap Helmet
LiveMap Helmet LiveMap Helmet
Interfejs Interfejs
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści