-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Policyjna akcja „Wyższa kultura jazdy” Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Policyjna akcja „Wyższa kultura jazdy”

Komenda Główna Policji wraz z gazetą Dziennik Gazeta Prawna rozpoczęła akcję mającą na celu propagowanie dobrych zachowań na drodze. Pomimo, że statystyki są dobre, to wielu kierowców nadal jeździ, jakby nie obowiązywały ich przepisy. Dotyczy to zarówno kierujących samochodami jak i motocyklami.

W lipcu 2014 odnotowano 3328 wypadków, w których było 270 zabitych i 4199 rannych. To o 319 mniej wypadków, 35 mniej zabitych i 347 mniej rannych niż w lipcu 2013 roku. Statystyki za sierpień również wyglądają dobrze. W okresie od 1 do 24 sierpnia miało miejsce 2206 wypadków, w których zginęło 177 osób, a 2758 zostało rannych. To o 654 wypadków, 104 zabitych i 864 rannych mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak w okresie od stycznia do kwietnia wypadków w 2014 roku było więcej niż w roku 2013. Oprócz tego w okresie od 1 stycznia do końca lipca Policja wystawiła 2 413 186 mandatów.

Właśnie te ostatnie liczby w połączeniu z najczęstszymi grzechami polskich kierowców i wysoką liczbą ofiar śmiertelnych w wypadkach sprawiły, że Policja ruszyła z akcją „Wyższa kultura jazdy”. Wśród najczęstszych grzechów polskich kierowców wymieniane jest cała klasyka gatunku: wjazd na skrzyżowanie mimo braku możliwości kontynuowania jazdy, blokowanie lewego pasa, wymuszanie pierwszeństwa na pieszych i innych kierowcach, ignorowanie strzalek kierunkowych, zajeżdżanie drogi podczas wyprzedzania, wyprzedzanie „na trzeciego”, parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych i kierowanie się krzywdzącymi stereotypami w stylu „baba za kierownicą” albo „burak w BMW” i tym podobnymi.

Jakie były najczęstsze grzechy kierowców w tym roku? W okresie od 1 stycznia do końca lipca zatrzymano 264899 osób, które nie zapięły pasów, 70234 osób, które rozmawiały przez telefon bez zestawu głośnomówiącego i 56679 osób, które naruszyły przepisy dotyczące zakazu zatrzymania się lub postoju. Najbardziej zaskakujące jest, że te najczęściej obserwowane są najrzadziej wykrywane. Przekraczanie podwójnej linii ciągłej znalazło się dopiero na szóstym miejscu z 35010 ukaranymi kierowcami. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim jest na 10 miejscu z 8089 przypadkami. Oczywiście nie kibicujemy tego typu zachowaniom, ale patrząc na to co dzieje się na drogach nietrudno wywnioskować, że wielu kierowcom pewne zachowania uchodzą płazem.

Akcja jest organizowana przez Komendę Główną Policji i Dziennik Gazeta Prawna. W poniedziałkowym wydaniu gazety będzie dołączona naklejka z hasłem „Wyższa kultura jazdy”. Oprócz tego pojawi się cykl materiałów prasowych na temat kultury jazdy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także piętnujących cwaniactwo i agresywne zachowania kierowców.

Autor: Wojciech Grzesiak

Tagi

Powiązane materiały

...
oceń ten materiał:
Policja będzie propagować kulturę jazdy wśród kierowców. Policja będzie propagować k...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści