-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Policja chwali się wynikami - 11 tysięcy zatrzymanych praw jazdy Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Policja chwali się wynikami - 11 tysięcy zatrzymanych praw jazdy

W maju tego roku weszły w życie przepisy pozwalające policjantom zatrzymywać prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej w terenie zabudowanym. Teraz Policja przedstawiła wyniki swoich działań.

Przypomnijmy, że za pierwszym razem dokument zostanie zatrzymany na 3 miesiące. Jeżeli w tym czasie będziemy prowadzić samochód bez uprawnień, to okres zatrzymania dokumentu przedłuży się do sześciu miesięcy. Za drugim razem uprawnienia zostaną cofnięte i trzeba będzie ponownie zdawać egzamin. Uprawnienia można stracić nie tylko podczas zatrzymania przez Policję, ale również dzięki zdjęciu z fotoradaru. Policja może również zatrzymywać prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Jak wyglądają statystyki po wprowadzeniu nowych przepisów? Liczba wypadków z udziałem motocyklistów spadła w tym roku z 1790 do 1603. Liczba wypadków ogółem w okresie od 18 maja do 17 września to 11 843 zdarzenia, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku doszło do 13 389 wypadków. Liczba zabitych zmniejszyła się z 1168 do 936.

 

Przeczytaj również: Więcej motocykli na drogach, ale mniej wypadków i mniej zabitych

W tym samym okresie funkcjonariusze zatrzymali 11 375 kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o 50 km/h i więcej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył nowe przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Brzmi pocieszająco? Nie do końca. Nawet jeśli TK uzna, że przepisy są niezgodne z konstytucją, to i tak będą one mogły obowiązywać przez kolejne 18 miesięcy. Jest to czas, w którym „ustawodawca będzie miał możliwość dokonania stosownych zmian prawa, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.

Autor: Wojciech Grzesiak

Powiązane materiały

...
oceń ten materiał:
Policjanci zatrzymali ponad 11 tysięcy praw jazdy Policjanci zatrzymali ponad...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści