Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Opłata emisyjna w paliwie - ceny wzrosną, wiemy o ile Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Opłata emisyjna w paliwie - ceny wzrosną, wiemy o ile

Dziesięć groszy więcej zapłacimy za każdy litr paliwa (benzyna i olej napędowy) z powodu wprowadzenia przez rząd opłaty emisyjnej.

Nowy podatek z założenia ma być przeznaczony na rozwój infrastruktury oraz transportu opartego na paliwach alternatywnych czyli mówiąc krótko na wodorze oraz energii elektrycznej.

 

Pozyskane środki będą rozdysponowywane przez nowo powstałą instytucję - Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Tutaj warto wspomnieć że przecież od jakiegoś czasu istnieje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w którego kompetencjach powinny leżeć takie sprawy.

 

Wracając do tematu, dodatkowa opłata wliczana do paliwa powinna spowodować wzrost wydatków na paliwo nawet o 2%.

 

Wysokość pozyskanych w ten sposób środków szacuje się na 1,7 mld złotych - dwie trzecie od firm oraz w jednej trzeciej od osób prywatnych. Oczywiście można się spodziewać, że cała kwota wpłynie z środków osób prytwanych, bowiem firmy celem uniknięcia strat podniosą ceny na swoje usługi lub produkty.

 

Zatem po zapowiadanym wcześniej wprowadzeniu stref czystego transportu kierowcy pojazdów spalinowych już wiedzą, w jaki sposób zostanie sfinansowana budowa tych stref.

 

Mimo, że konstrukcje pojazdów elektrycznych wydają się obiecujące, mamy nieodparte wrażenie, że znaczna część uzyskanej kwoty przeznaczona zostanie przede wszystkim na łatanie dziury budżetowej...

 

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści