Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Od 4 czerwca możemy jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Od 4 czerwca możemy jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC

Od czwartego czerwca wejdą w życie przepisy, na podstawie których będziemy mogli poruszać się, nie posiadając przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia składki OC. Sejm w środę uchwalił zmiany ustawy Prawa o ruchu drogowym.

Dzięki systemowi CEPiK 2.0 od czwartego czerwca nie będziemy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Jeśli pojazd zostanie zatrzymany do kontroli, funkcjonariusze policji lub ITD sprawdzą odpowiednie dane w bazie.

Za zatrzymany dowód rejestracyjny kierowca otrzyma pokwitowanie, co zostanie odnotowane w bazie danych. Zwrot dokumentów będzie skutkował wymazaniem takiej informacji z bazy danych.

 

Tradycyjny dowód będzie nam potrzebny podczas badania technicznego w stacji kontroli pojazdów.

Do bazy CEPiK 2.0 będą trafiać także informacje o kasacji pojazdu – bezpośrednio ze stacji demontażu.

 

Za nowelizacją głosowało w środę 255 posłów. Przeciwko było 153. Od głosu wstrzymało się 26 posłów.

 

CEPiK 2.0 będzie wdrażany stopniowo – jego następne funkcjonalności zostaną uruchomione dopiero po przetestowaniu, o czym będzie informować Minister Cyfryzacji w komunikatach z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Zdaniem Wiceministra Cyfryzacji szacunkowe, pełne uruchomienie przewidywane jest w ciągu dwóch lat.

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści