Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Nowe radary laserowe LTI 20/20 TruCam. Czy musimy płacić mandaty? Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Nowe radary laserowe LTI 20/20 TruCam. Czy musimy płacić mandaty?

Polska policja zakupiła 400 ultra nowoczesnych radarów laserowych LTI 20/20 TruCam. W założeniu miały być wolne od wszelkich wad pomiarowych i prawnych i tym samym z jednej strony poprawić bezpieczeństwo na drodze a z drugiej zdyscyplinować finansowo zbyt szybkich kierowców a tym samym zwiększyć wpływy do budżetu.

Zasięg takiego radaru miał być bliski 1200m. Niestety okazało się, że przy pomiarze z 500m wiązka ma szerokość metra, co może wykluczyć precyzyjne wskazanie namierzanego auta. Znając te właściwości będzie nam dużo łatwiej wykręcić się od płacenia mandatu.

 

Musisz to wiedzieć: Czy nagranie z policyjnego wideorejestratora jest dowodem wykroczenia? Czy przyjąć mandat za nagranie z kamery?

 

Co ciekawe do takiej argumentacji przychylają się polskie sądy.

 

Warto jednak wspomnieć, że urządzenie do 100m robi także zdjęcie namierzanego pojazdu a zdaniem obsługujących je policjantów uczciwy pomiar tym urządzeniem może być maksymalnie do 300m. Jeśli zatem jesteście pewni, że pomiar odbywał się na drodze po której poruszało się kilka pojazdów a odległość namierzania była znacznie większa niż 100 czy 300m - odwołajcie się do sądu. W przypadku niewielkich odległości udokumentowanych zdjęciem jak dotąd nie udało się podważyć prawidłowości dokonania pomiaru i działania sprzętu.

 

Niestety, jest także zła wiadomość dla podatników. Na zakup radarów laserowych wydano 14 mln. złotych.

 

Sprawdź koniecznie: Jak rozpoznać nowe tajniackie radiowozy policyjne BMW 330i X-drive

 

Na koniec krótka informacja: w tekście użyliśmy określenia radar - czyli urządzenie służące do wykrywania za pomocą fal radiowych. De facto chcąc być w zgodzie z terminologią powinniśmy użyć określenia lidar, czyli urządzenia działającego podobnie jak radar ale wykorzystującego wiązkę świetlną a nie fale radiowe. Chcąc pozostać przy nomenklaturze bliższej czytelnikowi świadomie użyliśmy terminu radar dla określenia lidarów policyjnych.

Powiązane materiały

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści