Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Testy Inne testy Nolan N-Com - nowa jakość w komunikacji Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Laboratorium

Nolan N-Com - nowa jakość w komunikacji test, opinie i oceny

Motocykliści coraz częściej poszukują rozwiązań, które w jakiś sposób ułatwią i uprzyjemnią podróżowanie, a w przypadku jazdy w grupie, również komunikację między sobą. Jednym ze sposobów na to jest zestaw „głośnomówiący” montowany w kasku.

Ze względu na sporą popularność kasków Nolan w Polsce oraz zapytania, które do nas przesyłacie odnośnie zestawów kompatybilnych właśnie z tymi kaskami, postanowiliśmy sprawdzić jak w boju spiszą się dedykowane zestawy N-Com oferowane przez włoskiego producenta.


Do naszego laboratorium trafiły trzy zestawy głośnomówiące, które – jak się okazało – pod względem podstawowych funkcjonalności niewiele różnią się między sobą, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość połączeń, dźwięk audio i obsługę. Dlatego też materiał, zamiast oddzielnego testu, przedstawimy w postaci porównania z uwzględnieniem podstawowych różnic w systemach.

Testowane zestawy

Do testu otrzymaliśmy zestawy Nolan N-Com:

 

  1. Bluetooth Kit 3, czyli zaawansowany i rozbudowany w funkcje system, który można zainstalować w następujących modelach kasków Nolana: N43/E, N85, N86, N71, N90, N91 oraz N103. Do instalacji wymagany jest Basic Kit dedykowany pod konkretny model kasku.
  2. B4, czyli podstawowy i najuboższy w funkcje system N-Com, który można zainstalować w następujących modelach kasków Nolan: N104 EVO, N104. N44, N40
  3. B1, czyli zaawansowany i rozbudowany w funkcje system, który można zainstalować w następujących modelach kasków Nolan: N104 EVO, N104, N44, N40, N103, N91, N90, N86. N85 oraz N71.


Są to wersje starsze niż najnowsze systemy Nolana obecnie dostępne w dystrybucji, czyli N-Com B4+ oraz N-Com Bluetooth Kit 3+. O tym jednak w dalszej części materiału. Urządzeniami zewnętrznymi, z którymi wiązaliśmy systemy N-Com były smartfon z systemem Android 4.0. Do opisu wybraliśmy zestaw Nolan N-Com Bluetooth Kit 3 zamontowany w kasku Nolan N43E. 

Charaktetystyka

Testowane systemy N-Com, to hermetyczne, rozbudowane systemy komunikacji bezprzewodowej możliwe do zamontowania w kaskach marki Nolan. Umożliwiają połączenie z telefonem komórkowym, smartfonem, odtwarzaczem MP3, nawigacją GPS lub innym systemem N-Com (interkom). Systemy N-Com wyposażono również w radio FM oraz możliwość połączenia z niektórymi seryjnymi systemami audio wybranych motocykli. 

Montaż

Każdy z systemów montuje się w miarę łatwo, w czym pomocna jest całkiem nieźle napisana instrukcja. O ile jednak N-Com B1 oraz N-Com B4 można zamontować w ciągu kilku minut i bez nerwowego zaciskania szczęki rzucania czymś cięższym niż tylko mocne słowo, o tyle montaż systemu N-Com B3 jest upierdliwy, czasochłonny i może człowieka doprowadzić do myśli samobójczych. Oczywiście poszczególne elementy systemu pasują, jednak bez naciągania wyściółki i upychania okablowania się nie obejdzie. Każdy z systemów po zamontowaniu trzyma się bardzo dobrze, słuchawki oraz baza nie mają tendencji do przesuwania się, a pałąki z mikrofonem umieszczone w specjalnych korytkach umożliwiają elastyczną regulację w każdej płaszczyźnie. Montaż stacji na zewnątrz kasku jest bezproblemowy, zdejmujemy standardową uszczelkę z komory przeznaczonej na zestaw i w jej miejsce wsuwamy zestaw Bluetooth z wcześniej zamontowaną kartą. Jedyną rzeczą, która po prostu razi, to sposób wyprowadzenia przewodu do ładowarki w systemie B3 Kit. O ile N-Com B1 oraz B4 montujemy w oddzielnym, wbudowanym w kasku slocie z klapeczką, o tyle w B3 Kit kabel po prostu wisi przy kasku i wygląda jak element, który w całym systemie został dołożony w ostatniej chwili, do tego na siłę. 

Ergonomia

Centrum sterowania każdym z zestawów znajduje się na zewnątrz kasku i składa się z trójprzyciskowej, w pełni wodoodpornej bazy. Mikrofon, dostępny na elastycznym pałąku, możemy regulować w dowolnej płaszczyźnie. Jednak z założoną szczęką (w kasku N43E) ma tendencję do dotykania ust. Obsługa wszystkich systemów wykonywana jest przy pomocy trzech dużych, bardzo dobrze wyczuwalnych (nawet pod zimową rękawicą), przycisków. Mimo to wymaga opanowania dość specyficznej „gałkologii”, ponieważ trzema przyciskami zawiadujemy wszystkimi funkcjami systemów N-Com. To bardzo subiektywne odczucie, ale osobiście wolałbym mieć dwa dodatkowe przyciski na bazie, nawet kosztem zwiększenia jej wielkości, niż zastanawiać się, czy właśnie złapałem kolejną stację w radio, czy przez przypadek uruchomiłem odtwarzacz mp3, ponieważ przycisk przytrzymałem przez dwie, a nie cztery sekundy. Mimo pewnej upierdliwości można się do takiego rozwiązania przyzwyczaić, a nawet zapamiętać ile razy dany przycisk musimy nacisnąć, aby ciche „bip” potwierdzające zmianę funkcji sygnalizowało dokładnie to, co chcieliśmy zrobić. Z trzech testowanych, systemów najprostszym w obsłudze, co wynika z najmniejszej liczby opcji, jest N-Com B1.

Strony:

Oceń ten materiał:
Zobacz galerię

Nolany N-Com

14
zdjęć
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści