-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności ze świata Motocykliści trudno zauważalni dla samochodowej elektroniki Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ze świata

Motocykliści trudno zauważalni dla samochodowej elektroniki

Organizacja American Automobile Association - amerykański odpowiednik Polskiego Związku Motorowego - przedstawiła wyniki badań montowanych w samochodach systemów, które mają wspomagać wykrywanie pojazdów znajdujących się w martwym polu. Nie są one jednak dobre dla motocyklistów.

Wielu producentów samochodów dwoi się i troi ku chwale poprawy bezpieczeństwa ich właścicieli oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Jedną z największych bolączek jest eliminacja zagrożenia płynącego ze zjawiska martwego pola. Powoduje ono, że kierowca nie jest w stanie dostrzec wszystkiego w lusterkach.

W tym celu w samochodach instaluje się czujniki, radary i inne rozwiązania, które mają za zadanie ostrzegać kierowców o potencjalnym zagrożeniu. Wyniki przeprowadzonych testów wskazują, że o ile wykrycie jadącego samochodu nie stanowi dla nich problemu, o tyle „dostrzeżenie” motocykla odbywa się ze znacznym opóźnieniem.

Testy wykazały, że elektronika samochodowa potrzebuje 26% więcej czasu na wykrycie motocykla. Wynika to zarówno z rozmiarów motocykla jak i z osiąganych prędkości. Badane systemy służą głównie do ostrzegania o zagrożeniu przy zmianie pasa. W teorii rozwiązanie miało zdobyć trzy gwiazdki na pięć możliwych, ale zdobyło tylko jedną. Wynika to z tego, że systemy miały zapobiegać 46% wypadków, a tymczasem według badań ich skuteczność jest na poziomie maksymalnie 8%. Oprócz tego są jeszcze osobne systemy do monitorowania martwego pola, ale ich skuteczność jest na podobnym poziomie.

Sami kierowcy są z nich zadowoleni, ale jak widać motocykliści nadal muszą zachować wzmożoną czujność, ponieważ elektronika nigdy w 100% nie wyeliminuje ryzyka wypadku. Efekt martwego pola można zredukować poprzez prawidłowe ustawienie lusterek, które powinny pokazywać tylko skrawek pojazdu.

Autor: Wojciech Grzesiak

Tagi

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
Motocykliści trudno zauważalni dla samochodowej elektroniki System obserwacji martwego...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści