MotoGP 2015: Lorenzo wygrywa na MotorLand Aragon, Rossi zatrzymany przez Pedrose - Motogen.pl

Moto3
W kwalifikacjach najmniejszej klasy pole position zdobył Enea Bastianini, a obok niego w pierwszym rzędzie stanęli Miguel Oliveira i lider klasyfikacji generalnej – Danny Kent.

Na starcie najszybszy był Oliveira, ale to Bastianini skończył pierwsze okrążenie na prowadzeniu. W prowadzącej grupie jechali również Kent, Fenati, Binder, Masbou, Antonelli, Vinales i Hanika. Zawodnicy tradycyjnie tasowali się niemal po każdym zakręcie. Wszystko rozstrzygnęło się na ostatnim okrążeniu. W ferworze walki o rozdzielenie miejsc na podium Bastianini uderzył w tył motocykla Brada Bindera. Dzięki temu Kent miał szanse na znaczne zwiększenie prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Tak się jednak nie stało, ponieważ w ostatnim zakręcie tylna opona straciła przyczepność i brytyjski zawodnik wypadł z toru.

Po tych dramatycznych wydarzeniach pierwszy linię mety przekroczył Miguel Oliveira, a zaraz za nim wpadł Jorge Navarro. Najniższy stopień podium zajął Romano Fenati.

Wyścig Moto3 – pierwsza piątka:
1. Miguel Oliveira
2. Jorge Navarro
3. Romano Fenati
4. Efren Vazquez
5. Philipp Oettl

Sytuacja na dwóch pierwszych miejscach pozostaje bez zmian. Danny Kent ma nadal 234 punkty, a Enea Bastianini – 179 punktów. Na trzecie miejsce wskoczył Miguel Oliveira, który ma 159 punktów i 4 punkty przewagi nad Romano Fenatim.

Moto2
Kwalifikacje Moto2 wygrał Tito Rabat. Na drugim miejscu znalazł się Alex Rins, a prowadzący generalkę Johann Zarco zamykał pierwszy rząd.

Do wyścigu klasy Moto2 były dwa podejścia. W pierwszym Xavier Simeon i Dominique Aegerter zderzyli się w zakręcie numer 15. Simeon zdołał powrócić do pit lane i tym samym mógł wziąć udział we wznowieniu. Dominique Aegerter musiał zrezygnować z dalszej jazdy i został przewieziony do centrum medycznego. Na szczęście zawodnik nie odniósł poważnych obrażeń.

W drugim podejściu początkowo prowadzenie objął Tito Rabat, ale szybko dogonił go Alex Rins, za którym jechał Sam Lowes. Johann Zarco spadł aż na szóste miejsce, a później na siódme. Rabat i Rins uciekli od reszty stawki i rozpoczęli pojedynek nerwów. Rins podążał za Rabatem próbując go kąsać, ale z konkretnym atakiem czekał do ostatniego okrążenia. Jego starania nie przyniosły jednak rezultatu w postaci zwycięstwa, ponieważ Rabat bezbłędnie pokonał ostatnią sekwencję zakrętów. Na trzecim miejscu linię mety przekroczył Sam Lowes. Lider generalki – Johann Zarco – ukończył wyścig na 6. miejscu.

Wyścig Moto2 – pierwsza piątka:
1. Tito Rabat
2. Alex Rins
3. Sam Lowes
4. Jonas Folger
5. Thomas Luthi

Po wyścigu na MotorLand Aragon Johann Zarco ma 284 punkty. Tito Rabat ma na koncie 206 punktów, a Alex Rins – 184. Ciekawie zapowiada się walka o czwarte miejsce – Sam Lowes ma 144 punkty, a Thomas Luthi traci do niego 2 punkty.

MotoGP
Pole position w kwalifikacjach klasy królewskiej zdobył Marc Marquez, a obok niego w pierwszym rzędzie stanęli Jorge Lorenzo i Andrea Iannone. Lider generalki – Valentino Rossi – ruszał z szóstej pozycji.

Po starcie do przodu wystrzelił Jorge Lorenzo, a za nim jechali Iannone i Marquez. Marquez szybko przebił się na drugie miejsce i ruszył w pogoń za zawodnikiem Yamahy. Marquez narzucił sobie zbyt szybkie tempo i wypadł z toru, co pozwoliło Lorenzo zbudować przewagę nad resztą stawki. Za jego plecy przedostali się Pedrosa i Rossi. Rossi zdecydował się zaatakować Pedrose na 5 okrążeń przed końcem i zmusił go do pracy. Pedrosa, który zazwyczaj unika „bijatyk” podjął rękawice i co chwila kontrował ataki Rossiego.

Na przedostatnim i ostatnim okrążeniu Pedrosa i Rossi walczyli na tyle ostro, że kilka razy się zderzyli. Pedrosa za każdym razem miał odpowiedź na atak włoskiego zawodnika i dzięki temu ukończył wyścig na drugim miejscu. Zwycięzcą został Lorenzo, a Rossi musiał zadowolić się trzecim miejscem.

Wyścig MotoGP – pierwsza piątka:
1. Jorge Lorenzo
2. Dani Pedrosa
3. Valentino Rossi
4. Andrea Iannone
5. Andrea Dovizioso

Do końca sezonu pozostały cztery wyścigi, a między zawodnikami Yamahy jest 14 punktów różnicy. Valentino Rossi ma 263 punkty, a Jorge Lorenzo – 249. Marc Marquez pozostaje trzeci mając 184 punktów i zbliża się do niego Andrea Iannone, który po wyścigu na MotorLand Aragon ma 172 punkty.

Przed nami mały maraton MotoGP w innych strefach czasowych. Zawodnicy przenoszą się do Japonii, gdzie 11 października będą walczyć na torze Twin Ring Motegi.

Autor: Wojciech Grzesiak