MotoGP 2015: Hiszpańskie podium w Mugello, mistrz na deskach - Motogen.pl

Moto3
W Moto3 kwalifikacje wygrał lider klasyfikacji generalnej – Danny Kent. Na drugim miejscu znalazł się Hiroki Ono, a na trzecim – jeden z faworytów publiczności – Romano Fenati.

Pierwsza część wyścigu należała do Fenatiego, który tylko na dwa okrążenia oddał prowadzenie Kentowi. Dopiero na dziewiątym okrążeniu układ sił się zmienił i na pierwsze miejsce wskoczył Miguel Oliveira. Fenati spadł aż na jedenaste miejsce, ale udało mu się odrobić straty, a na czternastym okrążeniu nawet odzyskał na chwilę pozycję lidera, którą ponownie stracił na rzecz Oliveiry. Na ostatnim okrążeniu włoski zawodnik miał jeszcze szanse na zwycięstwo, ale popełnił błąd i spadł na czwarte miejsce. Pierwszy do mety dotarł Oliveira, a drugi – Kent. Fenati rzutem na taśmę stanął na najniższym stopniu podium. Pierwszą piątkę zamknęli również włoscy zawodnicy – Francesco Bagnaia i Enea Bastianini.

W generalce spokojny o pierwsze miejsce może być Danny Kent, który ma 124 punkty. Enea Bastianini ma dopiero 74 punkty, a Romano Fenati – 67. Z pierwszej piątki wypadł Fabio Quartararo, który nie ukończył wyścigu i jest teraz siódmy. Czwarte miejsce zajmuje Miguel Oliveira, który do Fenatiego traci tylko jeden punkt. Piąty jest Efren Vazquez z 60 punktami.

Moto2
W Moto2 na pole position stanął Sam Lowes, a oprócz niego z pierwszego rzędu startowali jeszcze Dominique Aegerter i Tito Rabat.

Pierwsza część wyścigu to walka o pierwsze miejsce między Aegerterem, Simeonem, Luthim i Rabatem. Luthi objął prowadzenie na drugim okrążeniu, ale wypadł z toru po uślizgu przedniego koła. Sytuację wykorzystał Aegerter, który na siódmym okrążeniu uległ Rabatowi. Sytuacja w pierwszej trójce ustabilizowała się na dziesiątym okrążeniu. Na prowadzeniu był Rabat, a za nim Zarco i Aegerter. Zarco był blisko Rabata, ale nie miał szansy na objęcie prowadzenia. Rabat wygrał wyścig i pozostaje na drugim miejscu generalki.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji nadal zajmuje Johann Zarco, który ma 109 punktów. Tito Rabat jest drugi z 78 punktami, a trzeci jest Thomas Luthi ze stratą 10 punktów do Rabata. Sam Lowes traci z kolei tylko jeden punkt do Luthiego. Pierwszą piątkę zamyka Jonas Folger mający 57 punktów.

MotoGP
W klasie królewskiej już kwalifikacje były niezwykle emocjonujące. Pole position wywalczył Andrea Iannone, który rzutem na taśmę wykręcił czas lepszy niż Jorge Lorenzo. Pierwszą trójkę zamyka Andrea Dovizioso. Największą sensacją jest trzynasta pozycja Marca Marqueza. Marquez zjechał do boksu jeszcze przed końcem kwalifikacji przez problemy z oponą. Sytuację wykorzystał Yonny Hernandez, który wygrał Q1 przed Aleixem Espargaro. Marquez miał w ten weekend spore problemy z motocyklem.

Najlepszy start zaliczył Andrea Iannone, a za nim jechali Dovizioso i Lorenzo. Lorenzo szybko przedostał się na prowadzenie i zaczął budować przewagę. Doskonałe dwa okrążenia pojechał Marquez, który z 13 pozycji przedostał się do czołówki i walczył z zawodnikami Ducati o drugie miejsce. Na dalszych okrążeniach dołączył do nich również Dani Pedrosa, a następnie Valentino Rossi, który miał świetne tempo. Na sześć okrążeń przed końcem z toru wypadł Marquez, który za ciasno wszedł w zakręt i przednie koło jego motocykla straciło przyczepność. Kilka okrążeń wcześniej z walki wycofał się Andrea Dovizioso, który miał problemy techniczne z motocyklem. Na placu boju o drugie miejsce pozostali Iannone, Rossi i Pedrosa. Sytuacja pozostała bez zmian do końca wyścigu. Wygrał Lorenzo, drugi był Iannone, a trzeci – Rossi.

W generalce na czele pozostaje Valentino Rossi, który na swoim koncie ma 118 punktów. Drugi jest Lorenzo z 112 punktami. Na trzecim miejscu nadal Andrea Dovizioso, który ma 83 punkty, ale zbliżył się do niego Iannone mający 81 punktów. Pierwszą piątkę zamyka Marquez z 69 punktami na koncie.