Kontrola trzeźwości za granicą. Uważaj na różne wskazania! - Motogen.pl

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi różni się w zależności od kraju. O ile na przykład w Wielkiej Brytanii wynosi 0,8 promila, na Węgrzech kierowcy nie wolno mieć w krwioobiegu nawet śladu po alkoholu (limit 0,00 promila). Okazuje się, że to nie wszystkie zasady, o których trzeba pamiętać za granicą.

 

Alkomaty, zarówno te policyjne, jak i cywilne, kalibrowane są dla różnych współczynników BBR, czyli Breath Blood Ratio. Istnieją trzy wartości stosowane w Europie – 2300:1, 2100:1 i 2000:1. Według tego pierwszego kalibruje się alkomaty w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy na Malcie, według drugiego w Polsce i kilku innych krajach Europy, zaś trzeci używany jest w krajach skandynawskich, Finlandii, Francji, i Hiszpanii.

 

Alkomat pokaże za mało

 

Z jednej strony zatem podróżując po Wielkiej Brytanii możemy pozwolić sobie na większą ilość alkoholu we krwi, z drugiej jednak strony pamiętać trzeba, że alkomat używany w Polsce pokaże wartość niższą od tej, która pojawi się na brytyjskim urządzeniu.

 

Jak wygląda to w praktyce? Jeżeli rano, po solidnej imprezie, polski alkomat wskaże 0,76 promila, na brytyjskim wyświetli się 0,83. Z podobną różnicą spotkasz się także na Malcie i w Irlandii – w tej ostatniej limit alkoholu jest niższy i wynosi 0,5 promila.

 

Alkomat pokaże za dużo

 

W krajach skandynawskich, Finlandii czy Hiszpanii sytuacja jest odwrotna – tamtejsze alkomaty mają niższy BBR, co oznacza, że wskazania polskiego urządzenia będą zawyżone. Zdaniem Huntera Abbotta, eksperta bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories, dobrym rozwiązaniem jest zakup alkomatu z przełączanymi wartościami BBR, a najlepszym – powstrzymanie się od spożycia alkoholu dobę przed jazdą.