Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Już wkrótce trójkołowcem o większej pojemności na kategorię B Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Już wkrótce trójkołowcem o większej pojemności na kategorię B

Jest duża szansa, że wkrótce zostaną zwiększone uprawnienia kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B. Osoby mające kat. B dłużej niż trzy lata i dłużej, poza motocyklami o małej pojemności, będą mogły poruszać się po drogach także trójkołowcami.

Obecnie ustawa dopuszcza możliwość poruszania się trójkołowcami kierowcom posiadającym kategorii A, którzy ukończyli 21 lat.

Kategorie A1 i A2 dopuszczają osoby w tym wieku do jazdy motocyklem trójkołowym z zastrzeżeniem, że jego moc nie może przekraczać 15 kW (czyli ok 20 KM).

 

Uprawnienia kategorii B od 24 sierpnia 2014 roku pozwalają z kolei na prowadzenie motocykla o pojemności skokowej równej lub mniejszej niż 125 ccm, o mocy maksymalnej 11 kW (ok. 15 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że dana osoba posiada prawo jazdy od minimum trzech lat.

 

Posłowie Kukiz'15 proponują zmiany w ustawie, które umożliwią kierowcom samochodów poruszanie się trójkołowcami o mocy przekraczającej 15 KM. Warunkiem miałoby być posiadanie prawa jazdy kategorii B dłużej niż 3 lata i ukończenie przez kierowcę 21 lat.

 

W praktyce oznacza to, że jeśli ustawa wejdzie w życie właściciel Can-Ama, Piaggio MP3 o większych pojemnościach czy Yamahy Niken będzie mógł się nim poruszać legalnie, jeśli tylko posiada prawo jazdy kategorii B dłużej niż trzy lata.

Trzymamy kciuki!

Powiązane materiały

oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści