-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Aktualności z kraju Jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe - Sejm przeglosował! Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Z kraju

Jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe - Sejm przeglosował!

Sejm przegłosował dwie ważne nowelizacje niemalże jednogłośnie. Korytarz życia oraz jazda na suwak nie wejdą w życie z dniem 1 listopada, ale nie musimy długo czekać.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiadało tę zmianę już od dawna, a dziś w końcu dotarły do nas bardzo ważne informacje. Ustawa została przegłosowana, a jej wejście w życie to już wyłacznie kwestia (krótkiego) czasu.

 

Dnia 5. września Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że projekt nowelizacji ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów. Wspomniane tutaj terminy jednak zostały przesunięte.
"Przepisy dotyczące tworzenia tzw. korytarzy życia mają wejść w życie 1 listopada 2019 r., natomiast rozwiązania dotyczące jazdy na suwak zaczną obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw."

 

Dziś dowiadujemy się, że nowelizacja została już przegłosowana w Sejmie. Za ustawą było 415 posłów, 6 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Względem wcześniejszych ustaleń zmieniły się jednak terminy, a powodem był wydłużony kalendarz prac parlamentarnych obecnej kadencji. To oznacza, że zarówno korytarz życia, jak i jazda na suwak, wejdą w życie po 21 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kiedy to nastąpi? Skoro Sejm zaakceptował nowelizacje niemalże jednogłośnie, nie należy spodziewać się weta ze strony prezydenta. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

 

Korytarz życia

 

Formowanie korytarza życia obowiązywało będzie na drogach, które mają dwa lub więcej pasów w jednym kierunku. W przypadku zatoru, kierowcy będą zobowiązani do umożliwienia przejazdu środkiem dla służb ratunkowych. Jeżeli droga ma więcej niż 2 pasy, ierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

 

 

 

Jazda na suwak

 

Jeżeli na drodze wielopasmowej, któreś pasy kończą się i powstaje zator, wtedy zaczyna obowiązywać "jazda na suwak". Kierujący pojazem na kontynuowanym pasie, zobowiązany będzie do wpuszczenia jednego kierowcy z pasa kończącego się. Manewr powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.

 

 

 

Ciekawi jesteśmy, jakie sankcje i mandaty groziły będą szeryfom drogowym, którzy nie respektowali będą powyższych obowiązków.

 

 

 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
oceń ten materiał:
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści