Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Jaki motocykl na kategorię A dla początkujących? (F700GS, Deauville, NC750X/S, CBF600N/S, ER-6N/F, SV650, Gladius, V-Storm ) Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Jaki motocykl na kategorię A dla początkujących? (F700GS, Deauville, NC750X/S, CBF600N/S, ER-6N/F, SV650, Gladius, V-Storm )

Dziś rozważymy sytuację życiową dojrzałego osobnika, który mając za sobą więcej niż 24 lata życia, zrobił właśnie “pełne” prawo jazdy kategorii A, ale nigdy wcześniej nie jeździł motocyklem. Podpowiadamy, jakiej maszyny na start mógłby poszukać, tak aby nie zaskoczyła go i nie przeraziła - w końcu jego uprawnienia otwierają już wszystkie motocyklowe drzwi, także te najmocniejsze.

Mając w ręku prawo jazdy kategorii A możesz już w zasadzie spełniać wszystkie motocyklowe marzenia. Jeśli od lat nad twoim łóżkiem wisiał plakat z Hondą Fireblade, to teoretycznie możesz właśnie zacząć szukać dobrej sztuki i w krótkim czasie cieszyć się posiadanym kombajnem do zbierania adrenaliny. Jest tylko jeden problem - litrowy motocykl sportowy o mocy ponad 100 KM nie jest najlepszym wyborem dla początkujących. Nie chodzi już nawet o to, że nie wykorzystasz jego możliwości. Po prostu jadąc czymś takim i nie posiadając żadnego doświadczenia, potrzebujesz wyjątkowo silnej woli i pewnej ręki snajpera, żeby najpierw nie dać się ponieść chwili, a niedługo później nie czekać na pomoc w rowie. Ewentualnie na podwózkę długim czarnym autem.

 

Przez najbliższy sezon lub dwa musisz wyćwiczyć wiele elementów jazdy, które na kursie poznałeś tak naprawdę tylko pobieżnie, w stopniu umożliwiającym zdanie egzaminu. Start, zmiana biegów, hamowanie, przeciwskręt, jazda w ruchu miejskim, jazda w trasie… jest tego trochę. Motocykl, na którym po byle kichnięciu jesteś 200 metrów dalej, a każdy drobny ruch manetką gazu powoduje wściekłe reakcje, zdecydowanie ci w tym nie pomoże.

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy więc motocykle o dosyć łagodnym charakterze, z niezawodnymi silnikami o mocy w zakresie 55-90 KM, a więc mocniejszymi niż na kategorię prawa jazdy A2. Skoro masz pełne uprawnienia, korzystaj z nich - byle mądrze. Tak naprawdę, jeśli nigdy wcześniej nie jeździłeś na motocyklu, tylko masz za sobą kilka lat w aucie, to nawet 60-konny motocykl będzie robił piorunujące wrażenie swoimi możliwościami, a szeroki uśmiech bardzo długo nie zejdzie z twojej twarzy.

 

BMW F700GS - sprawdzona propozycja BMW z segmentu turystycznych enduro, choć w przypadku tego modelu aspiracje terenowe są nieco obniżone. To po prostu fantastyczny motocykl do codziennych zastosowań, znakomicie sprawdzi się również na wyjazdach.

 

 

Producent wyposażył go w cały zestaw elektronicznych wspomagaczy (ABS, ESA, ASC), które w motocyklach używanych często znajdziemy w pełnym pakiecie. Motocykl napędzany jest rzędowym twinem o pojemności 798 cm3 i mocy 75 KM, który oprócz przyjaznej charakterystyki jest chwalony za niskie spalanie. BMW F700GS jest często wybierany przez kobiety, dostępne jest również wiele egzemplarzy z obniżoną kanapą.

 

 

Więcej o motocyklach BMW
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści