-->
Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Artykuły Porady Jak kupić kombinezon? Kompendium wiedzy Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Porady

Jak kupić kombinezon? Kompendium wiedzy

Kupiłeś motocykl i stoisz przed wyborem swojego pierwszego kombinezonu? Z pewnością nie wiesz jeszcze w co warto zainwestować, na czym można zaoszczędzić, a na czym wręcz nie wolno. W tym artykule postaram się poruszyć wszystkie kwestie związane z wyborem ubioru motocyklowego.

 

Kupiłeś motocykl i stoisz przed wyborem swojego pierwszego kombinezonu? Z pewnością nie wiesz jeszcze w co warto zainwestować, na czym można zaoszczędzić, a na czym wręcz nie wolno. W tym artykule postaram się poruszyć wszystkie kwestie związane z wyborem ubioru motocyklowego.

Jest to artykuł przeznaczony przede wszystkim dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z motocyklami. Starałem się opisać wszystkie kwestie, nawet te, które dla przeciętnego motocyklisty wydają się oczywiste. Pamiętajmy, że każdy kiedyś zaczynał :). Niemniej jednak całkiem możliwe, że nawet te osoby, które już sporo jeżdżą, znajdą tutaj coś ciekawego, ponieważ starałem się nie ograniczać do podstawowych informacji. Takie akcesoria, jak np. bielizna termoaktywna są często pomijane nawet przez wieloletnich kierowców, a warto w nią zainwestować. W tym artykule skupię się na ubraniach przeznaczonych na motocykle szosowe. Opisanie uzbrojenia na crossy i quady jest tematem na drugi taki artykuł…


Kombinezon

Wybierając kombinezon, pierwsze pytanie, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć brzmi: „do czego będę go używał?”. Jeśli ma to być strój do turystyki, na miasto, czy też do jazdy w każdych warunkach atmosferycznych (w naprawdę mroźne dni, jak i te niesamowicie gorące), to z pewnością kombinezon tekstylny będzie strzałem w dziesiątkę. Skóry natomiast są stworzone do ujeżdżania sportowych maszyn, gdzie aerodynamika i bezpieczeństwo to podstawa, a podnóżki wtapiają się w asfalt na każdym łuku. Skórzane kombinezony są też, oczywiście, odpowiednie do jazdy na cruiserach i chopperach – sporo osób uważa, że tekstylia zupełnie nie pasują do takich klimatów. Nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze. Zarówno skóra, jak i tekstylia mają swoje wady i zalety, o których dowiesz się więcej w dalszej części tego artykułu.


Drugim pytaniem, które powinno Ci się nasunąć, to ile gotówki możesz przeznaczyć na swoje ciuchy. Sprawdza się tutaj zasada, że tylko bogatych stać na oszczędzanie. Kupując tanie ciuchy jest niemal pewne, że po jednym, maksymalnie dwóch sezonach będą nadawały się do wyrzucenia. Praktyka pokazuje, że o ile w ubraniach skórzanych jakość wcale nie musi być ściśle związana z ceną, to, niestety, w tekstyliach tak jest niemal zawsze. Stosuje się wówczas kiepskie materiały wierzchnie, które w połączeniu z niskiej jakości membraną mają fatalną oddychalność. W efekcie latem można się ugotować. Szwy w takich ciuchach lubią się pruć, a protektory nadają się bardziej na rower, niżeli na motocykl. Warto też zwrócić uwagę na to, czy ochraniacze na pewno są w zestawie. Zdecydowana większość ma protektory, ale zdarzają się wyjątki.

 

SPIS TREŚCI:
Strona 1 – Wstęp

Strona 2 – Kombinezon tekstylny
•    Informacje ogólne
•    Membrany
•    Czym się kierować przy zakupie

Strona 3 – Kombinezon skórzany
•    Informacje ogólne
•    Kombinezony sportowe
•    Kombinezony klasyczne
•    Perforacja
•    Konserwacja

Strona 4
•    Bielizna termoaktywna
•    Podsumowanie

...
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści