Jak kręcić filmy GoPro z jazdy motocyklem? Jak i gdzie zamontować kamerę? - Motogen.pl

Po pierwsze ujęcia. Nie mogą być za długie – trudno będzie z takich 15 minutowych ujęć wyciąć najfajniejsze momenty. Zdecydowanie – widzicie coś fajnego – włączacie kamerę. Ujęcie 30 sekund – 2 minuty maksymalnie wystarczy. Ujęć musi być dużo, z różnych kątów i różnych punktów mocowania kamery, tak, aby film był ciekawy i dynamiczny.

 

Po drugie – mocowanie kamery. To bardzo ważne. My w naszej pracy używamy najnowszych kamer GoPro 7 z rewelacyjną stabilizacją. To nam bardzo pomaga w uzyskaniu praktycznie profesjonalnych ujęć. Gdziekolwiek zamocujemy naszą „siódemkę” obraz jest stabilny, nie trzęsie się i wygląda dobrze. Jeżeli nie macie kamery z tak dobrą stabilizacją najlepiej, jeżeli sami nią się staniecie…

 

KAMERA NA KASKU

 

 

 

Jest kilka możliwości umieszczania kamery na kasku za pomocą specjalnych przyklejanych mocowań. Jedni preferują mocowanie na górze kasku, inni na szczęce. My w redakcji używamy mocowania z boku kasku. Daje to widzowi punkt odniesienia, gdy kawałek kasku na filmie jest widoczny. Inaczej, oglądając film, na którym kamera ustawiona jest tak, że kręci tylko mijany przez nas krajobraz, mamy wrażenie lotu nad asfaltem – o które nie do końca w filmach motocyklowych chodzi.

 

Porada: ustawiaj kamerę mocowaną na kasku tak, aby na ekranie widać było kawałek motocykla – zegary, kierownicę, itp.

 

KAMERA NA KLATCE PIERSIOWEJ

 

 

Tzw. chest mount, czyli w naszym redakcyjnym slangu po prostu szelki. Rewelacyjne mocowanie kamery, która pokazuje krajobraz przed nami, a dodatkowo motocyklowe zegary, kierownicę oraz pracę dłoni kierowcy. Takie ujęcie pozwoli widzowi poczuć się jakby sam prowadził motocykl. A wygląda to tak:

 

 

Porada: jeżeli jeździsz motocyklem sportowym mocowanie to zda egzamin tylko wtedy, gdy będziesz wyprostowany, inaczej będziesz kręcić swój własny bak. Można też zamontować kamerę do góry nogami, co pozwoli nakierować ją lepiej obraz przez nami.

 

SZCZĘKI

 

 

Jedno z najlepszych mocowań do kamery akcji, jakie możemy sobie wyobrazić. Trzyma mocno, łapie praktycznie wszystko, jest szybkie i niezawodne. Idealne do mocowania do podnóżków pasażera, uchwytu pasażera, kierownicy, handbarów, a nawet lusterek czy owiewek. Możemy za pomocą szczęk mocować kamerę zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Wykorzystujmy to! Są jednak miejsca, których trzyma się taka szczęka lepiej, a są też takie, na które trzeba uważać – zachować ostrożność, aby nie zgubić kamery. Lepiej do owiewki czy szyby nie mocować kamery za pomocą szczęk na wyboistej drodze, a na równym asfalcie

 

Porada: Uważaj, żeby nie zgubić kamery wraz z jej szczękowym mocowaniem.

 

SELFIESTICK, CZYLI KAMERA NA PATYKU

 

Wybraliśmy do naszej pracy patyk 3-way. Dlaczego? Jest najbardziej uniwersalny, można go ustawiać praktycznie dowolnie, zginać w różnych płaszczyznach. Dodatkowo wyposażony jest w stojak, za pomocą którego można go wbić w miękkie podłoże lub po rozłożeniu, ustawić na asfalcie. Idealne do mówienia do kamery podczas samotnego nagrywania filmów. Jak wykorzystywać selfistick do nagrywania motocykli? Dwojako. Po pierwsze ustawiacie na patyku włączoną kamerę na zakręcie i kilkukrotnie przejeżdżacie obok niej. Piękne ujęcia motocykla w złożeniu gwarantowane. Dodatkowo możecie podczas jazdy wykorzystać do nagrywania waszego pasażera, bądź pasażerkę, którzy to mogą nagrywać elementy motocykla, takie jak kręcące się koła, czy też was dwoje podczas jazdy.

 

Porada: Odradzamy zabawę kamerą na selfiesticku podczas samotnej jazdy. Lepiej skupić się na drodze.

 

PODSUMOWANIE

 

To praktycznie wszystkie akcesoria, z którymi używamy naszych kamer GoPro Hero 7 Black. Choć mamy jeszcze mocowanie do kierownicy (Handlebar/Seatpost/Pole mount) to wykorzystujemy je zdecydowanie najrzadziej. Jeżeli miałbym wybierać zakup uniwersalnego mocowania, to wybrałbym zdecydowanie szczęki zamiast uchwytu na kierownicę. Oczywiście używamy także przejściówek, śrubek, naklejek z mocowaniami – ale to już drobnica.

 

Zobaczcie, oto efekt prawie w 100% kręcenia tylko kamerą GoPro 7. Jeden człowiek plus wybór akcesoriów (dokładnie taki jak wymieniane powyżej) wystarczy, aby nagrać ciekawy, dynamiczny film.

 

 

Na koniec – bawcie się ujęciami. Mocujcie kamerę w najdziwniejszych miejscach waszego motocykla, nagrywajcie ujęcia kręcących się kół, pracującego zawieszenia, łańcucha napędowego. Będą to wspaniałe przebitki, które nadadzą dynamiki waszemu filmowi. Powodzenia!

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany