Logowanie/Rejestracja

Zaloguj się

Na swoje konto

Zarejestruj się

Załóż konto
Szukaj
Szukaj

SZUKAJ

w 3 sekundy lub mniej
motogen.pl Aktualności Ciekawostki ze świata motocykli Fiksacja wzroku – Twój mózg Twoim wrogiem Drukuj Poleć znajomemu Poleć znajomemu

Ciekawostki

Fiksacja wzroku – Twój mózg Twoim wrogiem

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków motocyklistów nie są wyjeżdżające samochody, czy wybiegająca na jezdnię zwierzyna. Okazuje się, że to ludzki umysł jest najbardziej zgubny, podczas kolizji drogowych. Dzieje się tak, gdyż czym bardziej starasz się uniknąć przeszkody, tym bardziej się na niej koncentrujesz i w rezultacie wjeżdżasz prosto w niechciany obiekt. To zjawisko nazywa się fiksacją wzroku.
Dlaczego tak się dzieje? 
 
Fiksacja wzroku została odkryta i nazwana podczas drugiej wojny światowej. Wówczas zastanawiano się dlaczego piloci myśliwców zderzają się z samolotami, do których strzelają, bądź rozbijają o cele zlokalizowane na ziemi, które atakują.  
 
Zapewne każdy z Was również doświadczył podobnego zjawiska, podczas przejażdżki motocyklowej. Widząc na drodze kamień, dziurę, czy wyłaniający się zza zakrętu samochód. Zamiast ominąć przeszkodę, jechałeś prosto na nią. Mamy nadzieję, że zawsze udało Ci się ją ominąć. Dzieje się tak dlatego, ponieważ motocykl pojedzie zawsze w tę stronę, w którą skierujesz wzrok. 
 
Jak więc uniknąć niepożądanej fiksacji wzroku? 
 
Sztuka polega na tym, aby odlepić spojrzenie od celu, którego nie chcesz uderzyć, a w zamian skoncentrować się na bezpiecznej drodze wokoło. To – jak większość rzeczy - wymaga treningu. Możesz poprawiać swoje umiejętności omijając liście rozrzucone na jezdni, bądź uskoki w asfalcie. Ćwicz to, tak długo, aż stanie się to Twoim nawykiem. 
 
Wytrenowania przyzwyczajenia zabrakło zapewne bohaterowi poniższego filmiku. Lecący z dużą prędkością motocyklista zauważa krawężnik i zamiast skręcić wciska klamkę hamulca tak mocno, że kończy się to efektownym stoppie, a następnie spektakularną glebą.
 
Również ten Pan doznał na własnej - i nie tylko - skórze, jak bolesna może być fiksacja. Wybrał się on na przejażdżkę po górskich winklach. Niestety, pokonując jeden z zakrętów motocyklista zobaczył dwóch rowerzystów jadących blisko krawędzi drogi. Zamiast pochylić sprzęt w stronę skrętu, on skupia uwagą na ominięciu cyklistów. W rezultacie trafia ich centralnie. Na szczęście prędkość była znikoma i wydaje się, że nikomu nic poważnego się nie stało.
 

Powiązane materiały

POBIERZ WIĘCEJ
...
Fiksacja wzroku – Twój mózg Twoim wrogiem Fiksacja wzroku
PRAWA AUTORSKIE © 2006-2011: Motogen Logo WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Szukaj W Górę Zgłoś nieodpowiednie treści