EWC 2016: GMT94 Yamaha wygrywa w Oschersleben, SERT zgarnia kolejny tytuł mistrzów świata endurance - Motogen.pl

W kwalifikacjach najszybsze były ekipy YART Yamaha Official EWC Team i GMT94 Yamaha, a pierwszy rząd zamykał team SERT. Z drugiego rzędu startowały drużyny F.C.C. TSR Honda, SRC Kawasaki i Penz13.com BMW Motorrad. Jednymi słowy – dwa pierwsze rzędy należały do czołówki klasyfikacji generalnej.

Ekipa YART potwierdziła swoją dyspozycję w pierwszej części wyścigu. Po trzech godzinach prowadziła jedno okrążenie przed GMT94 Yamaha i dwa okrążenia przed Suzuki Endurance Raing Team pomimo, że najszybszy po starcie był Vincent Philippe z SERT. Załoga SRC Kawasaki musiała zjechać do boksu po pięciu okrążeniach z powodu awarii silnika. Z kolei Team April Moto Motors Events po wypadku Gregga Blacka spadło na 16. miejsce.

Druga część wyścigu była jeszcze bardziej dramatyczna. Ekipa YART Yamaha Official EWC Team musiała wycofać się z wyścigu po 192 okrążeniach na prowadzeniu. Powodem był przegrzany silnik. Dobrego imienia Yamahy obroniła ekipa GMT94, która wygrała wyścig z przewagą zaledwie 21 sekund nad Suzuki Endurance Racing Team. Z kolei Suzuki Endurance Racing Team wygrało tytuł mistrzowski tylko jednym punktem. Na najniższym stopniu podium znaleźli się zawodnicy Penz13.com BMW Motorrad. Team jechał w dwuosobowym składzie Kenny Foray i Lukas Pesek i zdobył pierwsze w tym sezonie punkty.

Do mety szczęśliwie, choć bez punktów dojechała również polska załoga – Team LRP Poland. Zawodnicy ukończyli wyścig na 21. miejscu, co oznacza, że zabrakło im jednej pozycji do wejścia do punktowanej strefy.

W klasyfikacji generalnej zawodników wygrał Lucas Mahias, który zgromadził 123 punkty. W klasyfikacji producentów na pierwszym miejscu znalazła się Yamaha z dorobkiem 124 punktów i przewagą 8 punktów nad Suzuki. Na trzecim miejscu jest Kawasaki z 97 punktami.

Więcej o motocyklach Yamaha Autor: Wojciech Grzesiak