Brałeś? Nie jedź. Drogówka pobierze twoją ślinę - Motogen.pl

Mimo że pijanych kierowców jest aż nadto, policjanci muszą walczyć z inną plagą – kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków.

Już wkrótce policjanci otrzymają nowe przepisy, pozwalające skuteczniej walczyć z kierowcami na haju. Już rozpoczęły się szkolenia policjantów z drogówki, których zadaniem będzie wyłapywanie kierowców będących pod wpływem środków odurzających. Zatrzymując się zatem do kontroli drogowej, musimy się liczyć z tym, że nie tylko każą nam dmuchać w alkomat, ale także mogą przeprowadzić badanie śliny na obecność narkotyków. W razie pozytywnego wyniku lub naszych wątpliwości przeprowadzone zostanie także badanie moczu i krwi. Gotowy jest już projekt rozporządzenia ministra zdrowia o tym co badać i pod jakim kątem. Urządzenia do badania śliny muszą posiadać specjalne świadectwo Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Naszym zdaniem zarówno prowadzenie pod wpływem alkoholu, jak i innych śródków odurzających jest niedopuszczalne. Zawsze będziemy podkreślać, że sami sobie powinniśmy wyznaczyć ’zero tolerancji’, bo jazda motocyklem upaja lepiej niż wszystkie używki dostępne na rynku.

Przypominamy:

Zgodnie z art. 178a §1 KK już samo prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odurzającego stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.
Natomiast zgodnie z art. 177 w związku z art. 178 §1 KK kierowcy, który, będąc pod wpływem środków odurzających, spowodował wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym, grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.
Zgodnie z art. 42 KK za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków grozi czasowa utrata prawa jazdy. W przypadku kiedy kierowca, będąc pod wpływem narkotyków, spowodował wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Za ponowne dopuszczenie się wspomnianego czynu grozi bezwzględnie dożywotnia utrata prawa jazdy.

Środki odurzające, według Kodeksu Karnego, to nie tylko środki odurzające określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, ale także wszelkiego rodzaju substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego oddziałujące negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy, powodując stan odurzenia, np. substancje psychotropowe lub zamienniki środków odurzających, tzw. dopalacze.

Także ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) reguluje kwestie prowadzenia pojazdów pod wpływem środków odurzających:

– Zabronione jest prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie po spożyciu środka działającego podobnie do alkoholu – art. 45.
– Nie jest możliwe wydanie prawa jazdy osobie, u której stwierdzono aktywną formę uzależnienia od środka działającego podobnie do alkoholu – art. 91.
– Kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, w związku z faktem, że kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu poddawany jest badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych, a także badaniu psychologicznemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdami – art. 122 i 124.
– Osoby kierujące pojazdem obowiązane są na polecenie policji do poddania się badaniu w celu stwierdzenia w organizmie zawartości środka działającego podobnie do alkoholu– art. 129.
– Funkcjonariusze policji, straży miejskiej, jak również straży leśnej obowiązani są uniemożliwić kierowanie pojazdem osobie, co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu – art. 129 i 129f.
Funkcjonariusz policji ma obowiązek zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu – art. 135.

Alkohol w organizmie człowieka utrzymuje się ok. 24 godziny. Natomiast amfetamina i ecstasy od 2 do 4 dni, heroina 1–2 dni, LSD 2–3 dni, kokaina do 3 dni.